• PAYLAŞ

Tecrübesiz Yatırımcıların Yaptıkları Hatalar Nelerdir?

  • 17/02/2017 - 12:15
  • 0 Yorum
  • 563 görüntüleme

Tecrübesiz Yatırımcıların Yaptıkları Hatalar Nelerdir?

Her insanın özünde yatırımcılık vardır. Bazı insanlar amatör şekilde yatırım yaparken bazıları ise profesyonelce yatırımlarını gerçekleştirir. Tüm insanların amacı biriktirmiş oldukları paraya fazla emek harcamadan değer kazandırmaktır. Eğer doğru enstrümana yatırım yaparlarsa bu amaçlarına ulaşırlar. Bunu başarmak için yapmamaları gereken bazı hatalar vardır.  Özellikle yatırım konusunda yeterli tecrübeye sahip olmayan kişiler önemli hatalar yaparlar. Bu hatalar onlara para kaybettirir. Şimdi sizlere tecrübesiz yatırımcıların yaptıkları hatalardan bahsedelim.

Yatırımı kumarla karıştırmayın

Yatırım da kumar gibi paraya para kazandırma işidir. Ancak ikisi çok farklı kavramlardır. Mantıklı bir yatırımcı ne kadar kazanacağını bilir. Kumarda ise risk çok yüksektir. Sonucun ne olacağı belli değildir. Ancak piyasa takibi yapılmış, verileri analiz edilmiş bir şekilde yatırım yaptığınızda elinize ne geçeceğinizi çok iyi bilirsiniz.

Yatırımınızı araştırma yapmadan yönlendirmek

Tercih edeceğiniz yatırım aracı ne olursa olsun mutlaka derinlemesine bir araştırma yapmalısınız. Örneğin insanların en çok tercih ettikleri enstrüman olan altın için bile bu durum geçerlidir. Neden etkilendiğini ve bu etkiler sonucunda nasıl bir yol izleyeceğini bilmelisiniz.

Hedefinizi mutlaka belirleyin

Gelişi güzel sadece para kazanmak için yatırım yapmayın. Mutlaka kendinize bir hedef belirleyin. Yatırımınız ile hayalini kurduğunuz ev, araba gibi şeyleri almak için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Hedefinizi de bu paraya ulaşmak olarak belirleyin. Bu size daha inançlı bir şekilde hareket etmenize yardımcı olur.

Gelir ve risk oranını unutmayın

Tercih edeceğiniz yatırım şeklinde riskin olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Risk her zaman vardır. Yatırımınızda risk oranı düşük olan ya da riski minimize edecek şekilde olan araçlardan yana kullanın. Risk ne kadar yüksek olursa kazanç da kayıpta o kadar yüksek olur. Yatırımınızın tamamını riski yüksek olan araca yönlendirmeyin. Bunun yüzde 70’lik bir kısmını size gelir kazandıracak garanti araca yönlendirin. Geriye kalan kısmı ise riskin daha yüksek olduğu enstrümana yatırabilirsiniz.

Tüm yumurtaları tek bir sepete koymayın

Yatırımcılar çeşidi arttırarak riskin dengeli bir şekilde dağılmasını isterler. Bunun için portföy yatırımına yönlenirler. Bu yöntem sizin tek bir araçtan zarar etmenizi koruyacaktır. Ancak tüm yatırımınızı aynı şekilde kazanç sağlayan araçlara yönlendirmek bir hatadır. Onun için portföy şekillendirmenizi arttırın ve bu konu hakkında detaylı araştırmalar yapın.

Enstrümanın değerinin düşük olması onu kazançlı yapmaz

Yatırımın ana konusu değer belirlemek ile ilgilidir. Fiyatı düşük ya da yüksek olması o enstrümandan kazanç sağlayacağınız anlamına gelmez. Düşük fiyat ile aldığınız yatırım aracından zarar etme ihtimaliniz yüksek fiyattan aldığınız bir enstrümana göre daha yüksek olabilir. Yatırım yaparken amacınız ona değer katıp katılmayacağı olmalıdır.

Vergi konusunu her zaman göz önünde bulundurun

Yatırım araçlarının bazıların vergiden muaflık söz konusudur. Bunları araştırın ve yatırımınızı onlar üzerinden yapmaya çalışın. Örneğin borsada işlem gören bazı şirket hisselerinin yatırım fonlarında vergi için muafiyet durumu söz konusudur. Bu seçenek yatırımınızda size avantaj kazandıracaktır. Vergi kesintisi olacak bir aracı tercih edecekseniz bunu hesapladıktan sonra yatırımınızı yapın.

İşlem ve komisyon ücretlerini belirleyin

Yatırımlarınız da işlem ve komisyon ücretlerine ne kadar ödediğinizi takip edin. Özellikle borsada aracı kurumlar çok sayıda işlem ve komisyon ücreti almaktadır. Bu kesintiler karınızın büyük bir bölümünü sizden alabilir.

Sabırsız davranmayın

Yatırımınızdan kazanç elde etmek isterken sabırsız kararlar vermeyin. Ticari piyasalarda dalgalanmalar sıklıkla yaşanır ve bunlar nedeniyle araştırmasını, takibini ve analizini yaptığınız enstrümandan çıkış yapmayın. Sonuna kadar stratejinizi devam ettirin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉