• PAYLAŞ

İş Hayatında Üretken Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

  • 03/11/2016 - 11:33
  • 0 Yorum
  • 710 görüntüleme

İş hayatında üretken olmak için ne yapılmalıdır?

Birçok şirketin günümüzden en büyük sorunu üretkenliktir. Bu üst düzey yöneticiler için de geçerli bir durumdur en altta bulunan işçi içinde geçerlidir. Herkesin kendi görevine göre şirketin ilerlemesi için üretken olması gerekiyor. Ancak bu şekilde istenilen seviyeye gelinebilecek ve büyüme süreklilik sağlayacaktır. Bu yazımızda şirketlerin üretken olmak için yaptıkları çalışmalardan bahsedeceğiz. Sizlerde ilerde şirket sahibi olma istiyorsanız ya da şu an bir şirket sahibiyseniz bu bilgiler işinize yarayacaktır. Üretken olmak için yapılması gerekenleri anlatırken örnek olacak kullanacağımız isimler Elon Musk, Bill Gates ve Marc Zuckerberg’dir.

İş yerinde verimlilik nasıl arttırılır sorusuna bir cevap olarak da düşünebilirsiniz. Sürekli aynı işi yapmak ne kadar sevseniz de bir gün sizin tıkanmanıza neden olur. Onun için neler yapılması gerektiğini bilmeniz ve zihninizi boşaltarak işinize kendinizi vermeniz çok önemlidir.
is-hayatinda-uretken-olmak-2

Facebook ve Mark Zuckerberg

Facebook ile dünyanın en önemli şirket sahiplerinden birisi olmayı genç yaşta başaran Zuckerberg’in bu konuda nasıl bir çalışma yaptığına değinelim. Zaman bu insanlar için önemlidir. Zamanlarını boşa harcamamak için giyimlerinde bir standart oluşturmaya çalışırlar. Özellikle genç zenginimiz giyimle boşa zaman harcamamak ve kafasını giyim kuşamına takmamak için tişört giymeyi tercih ediyor. Çok sayıda tişörtü bulunuyor ve bunları giyiyor. Bu sadelik sayesinde iş yerinde daha rahat davranıyor ve zihnini boş işlerle harcamamış oluyor. Araç olarak da çok lüks bir aracı tercih etmiyor. Milyar dolarların üzerinde serveti bulunan CEO’nun iş yerine gelirken Acura marka minik bir araba kullandığına inanamayabilirsiniz.

Etrafında ki insanlardan alınan bilgiye göre 15 saat boyunca çalıştığı ve sürekli işini düşündüğü söyleniyor. Yapılan bir soru cevap seansında yaptığı açıklama bunu ortaya koyan başka bir delildir. Hayatımın içerisinde yaptığın işlerin anlamsız olması zamanımı boşa harcadığımı düşündürüyor ve işime tam olarak konsantre olamıyorum diyor. Bu da ne kadar işini seven birisi olduğunu gösteriyor.

is-hayatinda-uretken-olmak-1

Bill Gates ve Microsoft

Herkesin ilk Windows tanıtımda bu dünyanın en zengin birkaç adamından birisi olan kişinin ne kadar kötü bir duruma düştüğünü biliyor. Ancak ona rağmen işinin üzerinde durmayı başararak şirketini en güçlü bilişim şirketlerinden birisi haline getirmeyi başardığını da biliyoruz. Bill Gates’in günümüzde emekliliğe ayrılmasına rağmen hala çok önemli görevler üstlendiğini biliyoruz. Hem Microsoft’un teknik danışmanlığını yapıyor hem de kurduğu vakıfla ilgileniyor. Günde 100’ün üzerinde mail’le ilgilendiği söyleniyor ve bu maillerin birçoğunun çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için iki farklı bilgisayar kullanıyor ve ikisinde de maillerini okuyor. Ve dikkatli bir şekilde cevaplamaya çalışıyor. Üretkenliği arttırmak için sizlerde kullanabilirsiniz. Ayrıca yılda bir kez dağ evine giden Gates, orada internetsiz ve telefonsuz bir düşünme haftası geçiriyor. Ve zihnini rahatlamayı başarıyor.

Elon Musk Ve Tesla

Günümüzün dünya üzerinden en çok dikkat çeken girişimcilerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. İki büyük şirketin yöneticiliğini aynı anda yapan başarılı girişimcinin günde sadece 6 saat uyuduğu söyleniyor. Her an işini düşünen Musk’ın 5 tane çocuğu içinde zaman ayırdığı söyleniyor. Yaptığı bir açıklamada çocuğu kucağındayken bile mesaj attığını söylediğini biliyoruz. Haftanın tüm günlerini SpaceX ve Tesla’ya eşit bir şekilde paylaştırmayı başaran Musk’ın, Bill Gates gibi multitasking uygulayarak mesajlarına ve maillerine cevap yazdığını söyleyelim. Bu uygulamayı en etkin bir şekilde kullandığının da altına çizelim. Geleceğin teknoloji şirketlerini kurmak için günlük yaklaşık olarak 15 saatin üzerinde zaman ayırıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉