• PAYLAŞ

İş Yerinin Strese Neden Olan Faktörler Nasıl anlaşılır?

  • 22/08/2016 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 681 görüntüleme

İnsanların en büyük sorunu olarak stres gösterilmektedir. Öyle bir çağda yaşıyoruz ki sağlanan kolaylıklar ile hiç stres altına girmemi gerekiyor. Çünkü çok uzak bir geçmişe değil sadece 20-30 yıl öncesine bakarak teknolojinin bizlere sağladığı kolaylıkları görerek bu stresli durumların yaşanmaması gerektiğini anlayabiliriz. Bu durum özellikle iş yerlerinde yaşanmaktadır. İş yerlerinde yaşanan stresin nedenleri nasıl fark edebileceğinizi ve bu durumu nasıl ortadan kaldırabileceğiniz hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Bu sayede kafanız rahat bir şekilde işinizi strese girmeden yapabileceksiniz.

Stresin en büyük nedeni sabır göstermememizden kaynaklanmaktadır. Birisinden bir şey istersek onun anında olmasını istiyoruz. Belirli bir zaman tanımıyoruz. Olması gerektiği zamanda bile işi teslim etmiş olsa bir bahane bularak neden daha önce teslim etmediği konusunda ona kızıyoruz. Bu gibi durumların yaşanmaması için tahammül sınırımızı çok yukarıya çıkarmamız gerekiyor. Eğer tahammül sınırının sizde farklı başkasında farklı olduğunu gözlemlediyseniz bunu istatistiksel olarak araştırıp ortaya koyan insanlar kadar durumun farkındasınız demektir. Tahammül sınırı insanın yapısına ve çalıştığı konuma göre farklılık göstermektedir. Stresin oluşmasında şirketin kazancı, kontrolü, yöneticilerin kötü birer yönetici olması, uzun ve verimsiz çalışma saatler, teknolojik gelişmelerin insanların yerini doldurmaya devam etmesi gibi etkenleri gösterebiliriz.

iş yerinde stres

Özellikle işsiz kalma endişesi nedeniyle insanların daha verimli çalışmak için kendilerini strese soktuklarına şahit olabilirsiniz. Ayrıca şirket çalışanları görevleri sadece çalışmak olsa da şirket kararlarına hiçbir etki yapamadıkları için strese girebilmektedir. Kötü yönetim en bilinen ve belirgin stres nedenlerinden birisidir. Ast ve üst ilişkisini iyi ayarlayamayan yönetici ve ya çalışan insanların strese girmesine neden olmaktadır. Çalışması gerektiğinden fazlasını talep eden bir yönetici işin nasıl yapılması gerektiği çalışana güvenmeyerek anlatmaya çalışırsa ve bu işin olmayacak bir süre içinde bitirilmesini talep ederse bu strese neden olmaktadır.

Stresli durumları saymakla bitiremeyiz. Bu kişinin yapısı ile de çok alakalıdır. Stres bir çok hatanın da tetikleyicisidir. Stresi yenmek ve ona karşı gelmek için düzenli olarak spor ve egzersize yönelmeleri gerektiğinin özellikle hatırlatmak istiyoruz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉