• PAYLAŞ

İş Yerinde Stres Nasıl Azaltılır ?

  • 07/08/2016 - 00:17
  • 0 Yorum
  • 880 görüntüleme

Gününüzün büyük bir kısmının geçtiği iş ortamlarında stres neredeyse  kaçınılmaz bir durumdur. Genel olarak iş yoğunluğuna ve çalışanların birbirine karşı olan tutumlarına bağlı olarak ortaya çıkan stresten çeşitli yöntemlerle kurtulmak mümkün.

Yeterli Uyku ve Sağlıklı Gıdalar ; 

Stresi büyük ölçüde tetikleyen unsurların başında uykusuzluk ve düzensiz beslenme alışkanlıkları gelir, bu alışkanlıklardan uzak bir yaşam önemlidir. Günde mutlaka 8 saatlik bir uyku ve kesinlikle öğün atlamadan doğru beslenme iş yerinde çok daha sağlıklı bir ortamı sağlamaya yardımcı olur.

Egzersiz Yapmak ; 

Düzenli olarak egzersiz, çok daha ılımlı bir ruh halini yakalamaya yardımcı olur. Günün belirli saatlerini spora ayırmak ve mümkünse iş yerine yürüyerek gitmek veya iş yerinden bir iki durak öncesinden inerek  yürümeyi tercih etmek mümkünse öğle aralarında açık havada beslenmek yapılabilecek basit egzersizlerdir.

is-yerinde-stres-nasıl-azaltılır

Zaman Yönetimi ; 

Yapacağınız işlerle ilgili hazırlanmış doğru bir liste ile ilerlemek stresi azaltacak olumlu etkenlerden biridir. Aynı zaman da hazırlanan listeler üzerinde gün içerisinde tamamladığınız işleri görmek yanında yapılacakların azaldığını görmek stresi son derece azaltacaktır.

Kısa Molalar Vermek ; 

İş ortamında yorgun veya oldukça stresli bir olaydan sonra verilebilecek küçük kısa molalar stresin atılmasında yardımcı bir unsurdur.

Aşırı Çalışmadan Uzak Durmak ; 

İş ortamında stresi oluşmasında temel sebeplerden biri birden fazla işin sorumluluğunu üstünüze almaktır. Motivasyonu düşürücü etkisinin yanı sıra, işleri zamanında yetiştirme kaygısını beraberinde getirir.

İletişim Kurmak ; 

İş yeriniz de özellikle pozitif olan çalışma arkadaşları ile iletişim kurmak  daha huzurlu çalışma ortamını sağlar. Bazen kaçınılmaz olan iş yeri çatışmalarında mümkün olduğunca yapıcı tavır almak dinlemek ve rahatsız olduğunuz konuları içinize atmak yerine konuşmayı tercih etmek çok daha rahat çalışma ortamını sunar.

Mükemmeliyetçilikten Uzak Durmak ; 

Sorumluluğu tamamen üstlendiğiniz işlerde kusursuz veya hatasız bir yol izlemek adına aşırı itinalı göstermek ve işe olması gerektiğinden fazla zaman harcamak strese yol açan önemli bir etken. Çalışırken hata yapma payınızın olduğunu da göz önünde bulundurarak kaygıdan uzak olarak  çalışması önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉