• PAYLAŞ

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır ?

  • 07/08/2016 - 00:36
  • 0 Yorum
  • 1453 görüntüleme

Bireylerin, çeşitli kurum ve kuruluşların can ve mal güvenliklerini sağlamakla hükümlü olan özel güvenlik görevlileri, açık olarak kanunlarla belirlenen şartlara uygun koşullarla aldıkları özel eğitim sonrasında sertifika alabilirler. Hazırlanmış olan Özel güvenlik sınavından başarı ile tamamlamaları sonucunda göreve atanabilirler.

ozel-guvenlık-setifikası-nasıl-alınır

Özel Güvenlik Sertifikası Alabilmek İçin Kişilerde Aranan Şartlar

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması.

-Silahsız görev yapacak kişilerin  sekiz yıllık ilköğretim, silahlı olarak görev yapacakların en az lise ve dengi okul mezunu olması gerekli.

-Silahsız olarak görev yapacaklar için 18 yaşını, silahlı olarak görev yapacaklar 21 yaşını doldurmuş olması gerekli.

-Görevi yapmasına engel olacak fiziki ve akli rahatsızlığının bulunmaması.

-En az bir yıl olmak şartı daha fazla hapis cezasına çarptırılmamış olması.

-Ceza affına uğramış dahi olsa, işlediği suçlar arasında Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine aykırı, güveni kötüye kullanma, dolandırıcılık, hırsızlık, kaçakçılık veya cinsel istismar suçlarından mahkum olmaması gerekli.

Özel Güvenlik Sertifikasında Eğitim Süreci

Kanunla belirtilmiş şartlara tamamı ile uyan bireyeler 4 adet vesikalık fotoğraf, diploma, ikametgah belgesi ve kimlik belgesinin fotokopileri ile beraber özel güvenlik sertifikası vermek için İçişleri Bakanlığı’nca izin belgesi verilmiş özel eğitim kurumlarına başvuru yapmaları yeterli. Bu özel eğitim kurumlarında yer alan eğitimler pratik ve teorik eğitim ile aynı zaman da silah eğitiminden oluşur. Eğitimlerin toplamı 120 ders saatini kapsamakta ve bu eğitimler esnasında kişi koruma, olay yeri koruma,  kalabalık yönetimi, temel ilk yardım gibi dersler ve bunun yanı sıra uyuşturucu madde ve  patlayıcı maddeler hakkında bilgiler verilir. Kurs tamamlandığında başarı sağlayan bireyler özel güvenlik sınavına girmeye hak kazanabilirler.

Sınavı kazanmış olanlar kimlik kartı almak için ikamet ettikleri İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü üzerinden istenilen belgeleri tamamlayarak müracaat ederler. Kimlik kartları hazır olduğunda bireylere valilikçe gönderilir. Kimlik kartının üzerinde görevlinin adı, soyadı yanında silahlı veya silahsız çalıştığına dair bilgi bulunur. Özel Güvenlik Sertifikası alımı ise özel güvenlik eğitimi kurumlarından alınır. Özel güvenlik sertifikası almış olan bireyler her beş yılda bir 60 ders saatinden oluşan sertifika yenileme eğitimini almak ve aynı zamanda yenileme sınavlarına katılmak zorundadır.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉