• PAYLAŞ

Günlük Ağız Bakımı Nasıl Yapılır ?

  • 07/08/2016 - 00:45
  • 0 Yorum
  • 1015 görüntüleme

Ağız bakımı bireylerin kendini  iyi hissetmesi açısından oldukça önemlidir. Sabah ve akşam gün içerisinde 5 dakika vakit ayırarak sağlıklı ve düzgün dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş bakımında en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında doğru olarak diş fırçalamak gelir. Dişlerinize uygunluk gösteren bir fırça ile dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Orta sertlikte olan ve küçük başlı olan fırçalar dişlerin temizliği için daha uygundur. Fırça başının mümkün olduğu kadar küçük olması arka dişleri fırçalama açısından son derece kolaylık sağlar.

Dişler nasıl fırçalanır ?

Diş fırçalarken genel olarak doğru bilinenin aksine diş fırçası asla  ıslatılmamalıdır. Az miktarda kullanılan macun fırçanın üzerine sıkılır ve dişler dairesel hareketlerle hafifçe diş etlerinden dişlere doğru fırçalanması gerekmektedir. Soldan sağa yada yatay fırçalama diş minelerine oldukça zarar verir ve aynı zaman da renk değişikliklerine neden olur. Ön dişlerin fırçalanması gibi arka dişler de aynı şekilde fırçalanmalıdır. Fırça dik pozisyonda tutularak arka dişler fırçalanır. Dişlerin çiğneyici olan yüzeyleri ise ileri ve geri hareketler yardımıyla daha etkin olarak temizlenir. Son olarak ise mutlaka dili fırçalamak gereklidir. Süpürme hareketi diye tabir ettiğimiz, arkadan öne doğru dil temizlenmelidir. Böyle yaparak bakterilerin en çok sebep olduğu ağız kokusunun da önüne geçilmiş olunur.

günlük-agız-bakımı-nasıl-yapılır

Ağız bakım ürünleri nelerdir.

-Diş ipleri genel olarak diş fırçasının ulaşamadığı yüzeyleri temizleme açısından oldukça faydalıdır. C şeklinde yapacağımız hareketlerle dişlerin arası iyice temizlenmeli ve dikkatli olup diş etine zarar verilmemelidir. Bunun dışında yapılması gereken ağız gargarası ve spreyler de ağız bakımında son derece etkili ürünlerdir.

gunluk-agiz-bakimi-nasil-yapilir

-Diş fırçası kullanmaya başlandıktan her 3 ayda bir bakteri oluşturacağı için mutlaka yenisiyle değiştirilmelidir. Aynı anda iki tane diş fırçasına  sahip olmak diş hekimlerinin önerdiği etkin bir temizleme metotlarından biridir.

Ağız bakımında  yanlışlar nelerdir ?

-Tuz ve karbonat  gibi maddeleri kullanarak dişleri fırçalamak diş minesine son derece zarar vereceği ve dişleri fazla aşındıracağı için uzmanlarca önerilmez.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉