• PAYLAŞ

İşletme Bölümü Tavsiyeleri

 • 18/11/2016 - 14:56
 • 0 Yorum
 • 697 görüntüleme

10 Tavsiye ile İşletme Bölümü Nasıl Okunur?

Ülkemiz üniversitelerinde en çok bulunan bölüm iktisadi ve idari bilimler fakülteleridir. Ülke de faal şekilde eğitim veren tüm üniversitelerde bulunan bir bölümdür. O nedenle ülkede en çok mezunun verildiği fakülte olarak bilinir. Bu da üniversite okuyup da iş sahibi olmayan en çok gencin olduğu kurum eğitim alanı olarak dikkat çeker. Çok iyi biliyorum çünkü bende işletme mezunuyum. Eğer işletme okumayı düşünüyorsanız bu yazıda sizlere 10 önemli tavsiye vereceğiz. Eğer bu bölümü okuyacaksanız mutlaka bu tavsiyelerimize dikkat etmelisiniz. Çünkü bu sayede gelecekte kariyerinizde başarıyı yakalayabilirsiniz. Sora ile tavsiyelerimizi sıralayalım.

isletme-bolumu-nasil-okunur-1

 1. Bölümünüzü Tanıyın

Genelde lise son sınıfta öğretmenler öğrencilere hangi bölümde okumak istediklerini sorarlar. Ben her zaman işletme okuyacağım dedim. Çünkü kapasitemi biliyordum ve ayrıca benim için en iyi tercih olarak görüyordum. Onun için aklımda çok işareti yoktu. Ancak bu yanlış olduğunu okula gittiğimde anladım. İşletme mezunu bir aday neredeyse tüm sektörlerde çalışabiliyor. Bu da çok büyük bir rekabet içinde olacağınızı gösteriyor.

 1. Kendi Potansiyelinizin Farkına Varın

Okul hayatınızı başladığınız sadece dersleri geçmek için çalışmayın. Bunun size çok büyük zararı dokunacaktır. Eğer kariyerinizde başarılı olmak istiyor ve rahat bir hayata kavuşmak istiyorsanız tüm potansiyelinizi okula vermeye odaklanın. Dersleri geçmek için değil anlamak için çalışın.

 1. Kulüplere Dahil olun

Okullarda öğrencilere farklı aktivitelerde deneyim kazandırmak için kurulan kulüpler vardır. Çok sayıda bulunan kulüplerin arasından ekonomi ve kariyere odaklanmış olanlara gitmeyi tercih edin. Bu size hem deneyim kazandıracaktır hem de gelecekte olmak istediğiniz piyasa hakkında bilgi verecektir.

 1. Yurtdışına Çıkın

Okul hayatınızda mutlaka yurt dışı deneyimi yaşayın. Bunun için kullanabileceğiniz farklı yollar var. Birisi öğrenci değişimi ile öğrenci kabul edilen Erasmus sistemi. Diğeri de herkesin bildiği Word and travel turları. Bu geziler size sadece deneyim kazandırmayacaktır. Aynı zamanda yeni bir dil öğrenme şansına da sahip olabilirsiniz.

isletme-bolumu-nasil-okunur-2

 1. İlgi Alanınızı Belirleyin

İşletme okuyan öğrenciler genellikle derslere ilgisizdir. Bunda arkadaş çevresinin de büyük etkisi vardır. Aynı fikre sahip arkadaşlar edinin. Kariyerinizi ilerletmek istediğiniz alanı belirlemek için gündemi yakından takip edin, iş dünyasında ki insanların hayatlarını okuyun ve hocalarınız ile sürekli iletişim içinde olun.

 1. Staj Yapın

Bu tercih edeceğiniz okulla çok ilgilidir. Çünkü bazı işletme okullarında staj mecburi olarak tutulmuyor. Benim okuduğum okul en azından bu şekildeydi. Staj geleceğiniz için çok önemlidir. İkinci sınıfta belirlemek istediğiniz kariyerler arasında sıkıntı yaşıyorsanız staj size kesin kararınız vermeniz konusunda yardımcı olacaktır.

 1. Sosyal Sorumluluk Projeleri

Bunu yapmak işe girmeniz konusunda size yardımı dokunacaktır. Çünkü işverenler sizi topluma duyarlı ve etrafına değer katan birisi olarak görecektir. Ayrıca takım çalışmasına yatkınlık kazanmanız için de size yardımı dokunacaktır.

 1. Yabancı Dil Şart

Yazının başında dediğimiz gibi işletme mezunu olan insan sayısı çok. Aradan sıyrılmak için fark yaratmanız gerekiyor. Bunun içinde en doğru tercih dil öğrenmektir. Orta derecede değil iyi derecede bilmek kariyerinizi ister devlet isterseniz de özel sektörde rahatça şekillendirmenize yardım eder.

 1. Proje Hazırlayın

Hocalarınız sizden proje isteyecektir. Bunlardan kurtulmak yerine bunlar için gönüllü olun. Her proje iş hayatınızda size artı değer katacaktır. Ayrıca analiz yapma kabiliyetinizi arttıracaktır.

 1. Master Yapın

Normal bir lisans mezunu olmak sizi hamsi balığı yapacaktır. Ancak master yapmak sizi bir anda balina haline getirecektir. Ender bulunan ve önemli bir insan olacaksınız. İş yerleri sizi tercih etmeyecek siz çalışacağınız işi tercih edebileceksiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉