• PAYLAŞ

İşletmenizin Gelirini Nasıl Arttırabilirsiniz?

  • 11/05/2017 - 12:00
  • 0 Yorum
  • 533 görüntüleme

İnsanlar hayatları boyunca yaptıkları tüm işlerde tek amaçları bir şey kazanma isteğidir. Paranın olmadığı zamanlarda gıda ihtiyaçlarını sağlamak için takaslar yapılırdı. Günümüzde ise insanlar emekleri karşılığında belirlenen miktarda bir para almayı tercih ediyorlar. Aldıkları bu para ile kendi istedikleri ürünleri satın alarak hayatlarına devam ediyorlar. Daha çok para kazanmak içinse girişimci insanlar tarafından kendi işletmelerini açıyorlar. Bu sayede daha çok para kazanacaklarını düşünüyorlar. Ancak yanlış yapılan bir işlemin ardından işletmeyi açmak için bekletilen para’da harcanmış oluyor. İşletmeyi açtıktan sonra daha fazla gelir getirmesi için yapılması gerekenler var. Bunlara dikkat edilmesi işletmenin büyümesi ve cirosunun arttırılması için önemlidir. Şimdi bunlar hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Ne sattığınızdan çok onu nasıl sattığınız daha önemlidir. Örneğin bir pastaneniz var. Sabahları poğaça satıyor günün diğer zamanlarında ise tatlı çeşitleri ve pasta çeşitlerinden satıyorsunuz. Satışınız idare eder ancak belirli bir seviyenin üzerine çıkması işinizi büyütmeniz ve daha fazla para kazanmanız açısından önemlidir. Çok kaliteli işleriniz var ancak rakipleriniz sizden bir adım önde ise bazı konularda eksiğiniz var demektir. O da pazarlamadır. Pazarlama anlam olarak eldeki ürünün müşterilere ulaştırılmasıdır. Ancak bu kadar basit değildir. Önemli olan müşteriyi bu ürünü almak için istediğiniz noktaya yönlendirmektir.

Pazarlama Stratejileri

Yıl içinde çok sayıda özel günümüz var. Resmi bayramlarımız, dini bayramlarımız ve ayrıyeten olan özel günler mevcuttur. Bunlardan bir tanesi yılbaşıdır. Pek kültürümüzle bağlantılı olmasa da biz yılbaşı geçelerine özel bir anlam yüklemeyi seviyoruz. Sizde pastanenizin camına yılbaşı ile ilgili görseller yapıştırarak dikkat çekebilirsiniz. O gün çıkaracağız ürünlerin tamamında bu temayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. İnsanlar bu özel günlerde para harcama konusunda daha rahat oluyorlar. Bunu değerlendirmek tamamen sizin satış becerinize kalmış bir durumdur. Sadece yıl başı değil aynı zamanda sevgililer günü, anneler ve babalar günü de değerlendirilmelidir. İnsanların aklına bu günlerde özel ürünler çıkardığınızı bir kez kazıdıktan sonra pazarlama stratejilerine ve reklam faaliyetlerine o kadar çok para harcamanıza gerek kalmayacak. Çünkü insanlar bu konularda hafızalarını taze tutmayı seviyorlar. Satmış olduğunuz ürünün hatırda kalacak şekilde tasarlanması da size ek bir avantaj sağlayacaktır.

Reklam Faaliyetleri

Spor insanların ne çok ilgisini çeken televizyon programlarından birisidir. Özelliklede hem dünya da hem de ülkemizde erkekler onlara karşı bir ilgi beslerler. Bir kuruyemiş dükkanınız varsa önemli bir maçın olduğu gün boyunca derbide kuruyemişleriniz bizden reklamı doğru olacaktır. Gerçekten insanlar bu maçları evlerinde izliyorlarsa her şeyi yanlarında istiyorlar. İçecekleri ve yiyecekleri ile rahatça oturup maçın keyfini sonuna kadar çıkarmak istiyorlar. Bu konuda çok istikrarlılar. Sizde bunu değerlendirme konusunda istikrarlı olmalısınız.

Müşteri Memnuniyeti

Ne yaparsanız yapın en önemli nokta müşteridir. Bir insan sizden alışveriş yaptıktan sonra ikinci kez geliyorsa o artık sizin müşteriniz olmuştur. Onu elinizde tutmak için kalite standartlarınızı hiçbir zaman aşağıya düşürmemeniz gerekiyor. Bu sadece satılan ürünle yapılacak bir iş değildir. Aynı zamanda müşteriniz ile gireceğiniz ikili ilişkilerinde büyük önemi vardır. Siz ya da çalışanınız müşterinizi kıracak bir hareket yapar ya da bir kelime söylerseniz onu tamamen kaybedebilirsiniz. Bir müşteriye devamlılık kazandırmak diğerlerini de beraberinde getirecektir. Çünkü sevdikleri yerler hakkında konuşmaya bayılırlar. Bu konuda yanlarında ki insanları ikna ederek onları da oraya getirmek isterler. Müşteri memnuniyeti belki de gelecekte sizin için büyük bir avantaj sağlayacak en önemli anahtardır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉