• PAYLAŞ

İspanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 06/09/2016 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 2649 görüntüleme

İspanya bir Avrupa birliği ülkesi olarak yabancı bir ülkede yaşamını sürdürmek isteyenlerin listesinde ilk sırlarda alıyor diyebiliriz. Diğer ab ülkeye göre vatandaşlık verme konusunda ülke topraklarında daimi ikamet süresi biraz uzun olması düşündürücü olsa da vatandaşlarının yaşam kalitesi ve standartlarının yüksek olması ülkeyi oldukça cazip hale getiriyor.

İspanya topraklarında yabancıların hak ve özgürlüklerini düzenleyen yasa olan Ley Orgánica 8/2000, İspanya topraklarında yasal olarak yaşayan yabancıları temel hakları bakımından İspanyol vatandaşlarıyla eşit tutmuştur. Bunun yanı sıra yerleşme özgürlüğü, politikada aktif olarak rol almak, devlet kadrolarına erişim ve bunun gibi alanlarda İspanyol vatandaşları aynı Türk vatandaşlarının Türkiye’de bulunan kanunlarda olduğu gibi ek haklara sahiptirler.

İspanyol vatandaşlığına hak kazanma şartları:

Aşağıda sıralanan durumdaki kişiler İspanyol vatandaşlığını otomatik olarak kazanırlar:

-Anne yada babasından bir tanesinin İspanya topraklarında doğmuş olması şartıyla, İspanya topraklarında doğanlar.

-Eğer anne yada babasından herhangi bir şekilde vatandaşlık edinemiyorsa, İspanya topraklarında doğanlar.

-Anne yada babası bilinmeyen, fakat İspanya doğumlu olanlar.

-İspanyol vatandaşları tarafından evlatlık olarak alınan, fakat 18 yaşından küçük olanlar.

-İspanya vatandaşlığını sonradan kazanabilmek için genel kural olarak  ülkeye üstün hizmetler vermesi sonucu kararname ile vatandaşlık kazandırılmış olması yada İspanya topraklarında yasal olarak belirli bir süre ikamet etmiş olunması gerekir. İkamet süresi genel olarak 10 yıl olarak belirlenmiştir. Fakat bu süre aşağıda sıralanan durumlarda kısalmaktadır:

ispanya-vatandasligi-nasil-alinir-1

1 yıl ; İspanya topraklarında doğmuş olup İspanyol vatandaşlığı bulunmayanlar, İspanyol vatandaşı ile evli olanlar, 1 yıllık süre sonunda eşi ölmüş olan İspanyol vatandaşı ile evli dullar, yurt dışında dünyaya gelmiş İspanya kökenli olan kişilerin çocukları.

2 yıl; Latin Amerika ülkeleri, Filipinler, Ekvator Ginesi, Andorra ve Portekiz vatandaşları ve sefarad kökenli olanlar.

5 yıl; Mülteciler yada sürgünde olan kişiler.

İkamet süresinin kesin olarak sürekli olması şartı aranmaktadır. 6 aydan daha fazla süreyi İspanya toprakları dışında geçiren yasal olan göçmenlerin ikametleri kesintiye uğramış olarak sayılmaktadır.

Başvuru hakkı kazanılmasından sonra süreç 1 yıl kadar bir zamana uzamakta ve ardından işlemler sonucu İspanyol vatandaşlığı kazanılmaktadır.

Latin Amerika ülkelerine tanınmış olan ayrıcalık diğer ülke vatandaşlarına kesin olarak tanınmadığından, çifte vatandaş olmak maalesef imkansızdır. Bundan dolayı İspanyol vatandaşlığının kazanılması durumunda diğer vatandaşlıktan çıkılması gerekmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 13 Average: 2.3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉