• PAYLAŞ

Çarpık ve Hizasız Olan Dişlerde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • 06/09/2016 - 15:20
  • 0 Yorum
  • 960 görüntüleme

Bazı bireylerin dişleri çarpık, örtüşen veya bükülmüş şekilde olmasının çeşitli sebepleri vardır. Bazı bireylerin ağzı normalden oldukça küçük olduğu için dişlerin kaymasına sebep olabilmektedir. Bazı bireylerde ise üst çene ve alt çenenin boyutları farklı olmamaktadır yada bunlardan birisi biraz daha öne çıkık kusurlu olmaktadır.

Çarpık ve yanlış hizalanmış dişlere neler neden olur?

Dişlerin çarpık olması, birbirini itmesi ve birbirinin üzerine binmesi aynı göz rengi yada ellerimizin büyüklüğü gibi kalıtsal faktörlerden etkilenmektedir. Diş hizalarının bozulmasının diğer sebepleri arasında süt dişleri yada normal yetişkin dişlerinin normalden daha önce düşmesi ve dolgu gibi dişleriniz üzerinde yapılan restorasyonların uygunsuz olarak ve uyumsuz şekilde yapılmasından kaynaklanabilir. Diğer bir sebep çenenin küçük olması sonucunda çıkan dişleri taşıyamaması neden olarak gösterilebilir. Aynı zaman da gingivitis yani dişeti hastalığı, diş ve diş etleri üzerinde oluşan aşırı basınç, ciddi yüz yaralanması nedeniyle çene hizasının değişmesi, bebeklikte parmak emme, ağız ve çene tümörleri, dil bindirmesi veya üç yaşından sonra emzik kullanımı gibi nedenlerde başta çocuklar olmak üzere ciddi ağız sağlığı problemlerine yol açabilir.

Dişlerin çarpık yada hizasız olması hangi problemleri getirebilir?

– Yiyeceklerin doğru olarak çiğnenmesinin önlenmesi

– Diş temizliğinde zorlanmaya nedeniyle çürümelerinin artması

– Dişler, çene ve çene kaslarının zorlanmasına sebebiyle diş kırılması riskinin oldukça artması

– Dış görünüm nedeniyle insanlarda özgüven eksikliğine neden olması

Diş hekiminizin yapacağı gerekli muayene sonrası çarpıklık ya da hizasızlığın kesin tanısını koyabilmek için sizi bir ortodontis’e yönlendirecektir.

carpik-ve-hisasiz-dis-tedavisi-1

Ortodontistte Hangi Testler Yapılır?

Ortodontist muhtemel olarak sizi muayene edecek ve hangi türde bir tedaviye ihtiyacınız olduğunu belirlemek adına diş ve çene yapınızın röntgeninin çekilmesini isteyecektir. Çekilen görüntüler sayesinde,  dişlerinizin hizalanması, diş köklerinin diş etleri içerisinde nasıl konumlamaya sahip olduğunu göstermesi açısından oldukça önemlidir. Özel panoramik yada sefalometrik röntgenler dişlerin çene ve baş bölgesi ile olan bağlantısını göstermektedir.

Ortodontistiniz aynı zaman da ileriye dönük değerlendirmeler için diş, çene ve kafa arasındaki ilişkiyi görebilmek adına yüzünüzün düzenli olarak fotoğraflarının çekilmesini isteyebilir.

Çarpık ve Hizasız Dişler Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Dişlerinizde çarpıklık rahatsızlık teşhisi konduktan sonraki aşamada ortodontist sizin için uygun olan tedavi seçeneklerini önerecektir. Genel olarak komple diş sorunlarına sahip olan bireylerin çoğu için diş tellerinin kullanılması izlenen yöntemler arasındadır. Eğer dişlerinizin hizalanmasında ve yapısal görüntüde bir aşırılık varsa birkaç dişin çekilmesi gerekli görülebilir. Sorunlu olan dişlerin bulunduğu bölgeye bağlı olarak cerrahi işlem yapılmak istenebilir. Bu kararlar genelde doktor ve hasta arasında yapılan değerlendirmeye bağlı olarak sonuçlanır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉