• PAYLAŞ

Kürtaj Nasıl Yapılır?

  • 06/09/2016 - 14:42
  • 0 Yorum
  • 802 görüntüleme

Kürtaj konusunda ülkemizde son yıllarda büyük tartışmalar ortaya çıktı. Hükümetin isteği ile kürtaj yaptırmanın suç olması kararlaştırıldı. Peki, istenmeyen gebelikler sonucunda istenen bu uygulamanın neden istenmediğini ve nasıl yapıldığını kısaca sizlere anlatmaya çalışalım.

Birçok insan çocukları olmadığı için çok sayıda farklı uygulama denemektedir. Bu uygulamalara yüksek meblağlar harcamaktalar ve sonunda aşklarının meyvesi olarak bir çocuk sahibi olmakta istemektedirler. Ancak bazı insanlarda çocuk sahibi olma fırsatını ellerinin tersi ile geri çevirmekte çocuklarını aldırma yolunu tercih etmektedir. Bu uygulamanın kanunen suç olmasından önce herkesin kendi tercihi olduğu ve bu uygulamanın kaldırılması konusunda çok tepkiler gelmesine rağmen kürtajı yaptıran ve yapan herkes suçlu olarak kabul edildi.

kurta-nasil-yapilir

Kürtaj nasıl yapılır?

İstenmeyen bir gebeliğin sonlandırılması için çok sayıda farklı yöntem kullanılmaktadır. Eğer çok erken fark edilirse ilaçlar ile düşük yaptırılması sağlanmaktadır. Ancak eğer belirli süreyi geçtikten sonraysa en hızlı ve etkili çözüm yolu ile ameliyat ile yapılan kürtaj yöntemi istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için tercih edilmektedir. İlaçlı yöntemi tercih etmek tehlikeli sonuçların yaşanmasına neden olabiliyor. İlaç rahimin daralmasına neden olmakta ve rahim ağzının açılarak gebeliğin dışarı atılmasına neden olmaktadır. Ancak bu yöntemde içeri de parça kalması riski olabiliyor. Yani tehlikeli sonuçların oluşmasına neden olabilir.

Eski yöntemlerde kürtaj için metal aletler kullanılıyor. Metal aletlerle rahim ağzı gerekli genişliğe açılmakta ve diğer metal araçlar ile rahmin için temizlenerek gebeliğinin sonlanması sağlanmaktaydı. Bu yöntemde kanamalar olabiliyor ve hayati tehlike yaşanabiliyordu.

Günümüzdeyse hızlı gelişten teknoloji ile daha güvenli kürtaj yapılabiliyor. Tek kullanımlık olarak üretilen aletler sayesinde mikrop kapma riski azalmaktadır. Günümüzde yapılan kürtaj için ilk olarak MR çekimi yapılıyor. Bu işlemin ardından gebeliğin kaç haftada olduğu tespit ediliyor. Daha sonra o haftaya uygun steril bir şekilde hazırlanan plastik kanül kullanılıyor. Kanal açıldıktan sonra plastik bir negatif basınçlı bir şırınga ile rahim içinde bulunan gebelik sonlandırılıyor. Bu işlemin süresi için birkaç dakika diyebiliriz. Lokal anestezi yardımı ile bu işlemi hızlı bir şekilde acısız olarak sonlandırıyorlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉