• PAYLAŞ

İsveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

 • 30/08/2016 - 16:00
 • 4 Yorum
 • 3974 görüntüleme

İsveç vatandaşlığı almanın belirlenmiş olan 5 şartı bulunmaktadır bunlar sırasıyla 18 yaşını doldurmuş olmak, kimliğini kanıtlamış olmak, Daimi Oturum İzni (PUT) olmak, İyi halli ve sabıkasız olmak, Belli bir süre İsveç’te ikamet etmiş olmak.

İsveç vatandaşı olabilmek için kimlik kanıtlamak zorundadır. Kimlik kanıtlanması adınız soyadınız, doğum yeri ve tarihi son olarak hangi ülke vatandaşı olduğunuz. Bunun için gerekli olan belgeler; Pasaport, kimlik bunlar bulunmuyor ise aile yakınlarının tanıklıkları vasıtasıyla.

İsveç vatandaşlığına ancak 18 yaşını doldurmuş olanlar başvurabilir. Bu yaşın altındaki çocuklar ancak velisinin talebi ve onayıyla ile başvurabilir. 12 yaşını doldurmuş olan çocukların ayrıca başvuru formunu imzalaması gereklidir.

isvec-vatandasligi-nasil-alinir-1

İsveç vatandaşlığına başvurabilmek için başvuru sırasında İsveç Daimi Oturum İzni (PUT) sahibi olmak şarttır. Süresi sınırlı olan oturum izinli olanlar vatandaşlık başvurusunda bulunamazlar.

İsveç vatandaşı olabilmek için oturum izinli olarak 5 yıl süreyle İsveç vatandaşı ile evli olanlar 3 yıl, İsveç topraklarında kesintisiz olarak ikamet etmiş olmak şarttır.

İsveç vatandaşlığına sadece yazılı ve imzalı olan başvuru formuyla yapılabilir.

İsveç vatandaşlığı başvuru formunu bilgisayarda doldurduktan sonra çıktısını yazdırıp altını imzalanır ve bu başvuru formuyla birlikte kimliğinizi kanıtlayan pasaport veya kimlik kartınızın orijinalini iadeli taahhütlü olarak Göçmen Dairesi’nin aşağıdaki adresine postayla gönderiyorsunuz.

Migrationsverket – Medborgarskapsenheten – 601 70 Norrköping

Başvuru ücreti internet üzerinden Göçmen Dairesi hesabına ödenir. Ödemeyi ne zaman ve nasıl yaptığınızı mutlaka başvuru formuna yazın ve ödediğinize dair olan makbuzu başvuru formunuzla ile birlikte göndermelisiniz.

İsveç vatandaşlığına başvuru, kişi başına 1500 krondur. Aynı başvuru kapsamında olan çocuklar ise ücretsizdir.

İnternet üzerinden yapılan başvuru, aynı zamanda başvuru ücretini  de Visa yada Mastercard kartıyla ödeyebilirsiniz,veya doğrudan internet üzerinden Nordea, Danske bank, Swedbank,ve SEB bankalarındaki kendi hesabından Göçmen Dairesi’nin hesabına yatırabilirsiniz.

Bu bankalar üzerinde hesabınız veya banka kartınız yoksa Göçmen Dairesi bürosundan alabileceğiniz ödenti makbuzu ile Göçmen Dairesi bankgironummer 5223–6999 banka hesabına ödeyebilirsiniz. Ödeme yapılma esnasında ödenti alıcısına mesaj bölümüne, başvuru yapanın veya eğer birden fazla kişi ise yapanların adını soy adını ve kimlik numarasını sırasıyla yazmalısınız.

[Toplam:45    Ortalama:4.3/5]
 • PAYLAŞ


 • Dilan - 21/02/2017 - 19:12

  Arkadaslar esimle yaklasik 4 yildir isvecte yasiyorum esim danimarka vatandasi uc yil once iki yillik oturum aldim iki yilim dolunca suresiz oturumu 4 gunde verdiler vatandasliga basvurmam icin mecburen 5 yilimi beklemelimiyim yoksa basvursam birsey olurmu

  Cevapla
 • sinan - 15/01/2017 - 00:28

  başvuru ücreti ne kadar . bir de sonucu nereden öğrenebiliriz

  Cevapla
 • Filiz - 26/12/2016 - 21:39

  İsveç sürekli oturum başvurusu ne kadar sürede gelir benim başvuralı 8ay oldu

  Cevapla
  • Mehtap - 18/02/2017 - 00:03

   Toplam olarak benim ki 18.aydq geldi bir arkadaşın ki de 14.ayda geldi

   Cevapla
 • Böldüğüm için üzgünüm ama,


  2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉