• PAYLAŞ

İsveç’te Çalışma İzni Nasıl Alınır?

  • 28/06/2017 - 16:56
  • 0 Yorum
  • 794 görüntüleme

Ülkemizdeki birçok insanın aklında İsveç’te yaşama fikri geçmektedir. Ya da bu ülkedeki kolaylıkları duyan herkes, orada çalışarak büyük para kazanmak istiyor. Ancak İsveç’te yaşamak Türk vatandaşlarının çalışma izni almaları gerekmektedir. Çünkü Türkiye bir AB ülkesi değildir. Bu durumda eğer İsveç’te çalışmak istiyorsanız, en kısa zamanda çalışma izni almalısınız. Bu yazımızda İsveç’te çalışma izni nasıl alınır sorusunun cevabını ve İsveç’te çalışmak istiyorum diyenlerin kafasındaki soruları cevaplandıracağız.

İsveç Çalışma İzni Almak

Öncelikle bildirmemiz gerekiyor ki; bazı durumlarda olan insanların çalışma izni almasına gerek yoktur. Bu durumlar; İsveç’te oturum izni almış olanlar, araştırma görevlisi olarak özel oturma izni almış kişiler, üniversite için özel oturma izni almış kişiler ve AB üyesi ülke vatandaşlarıdır. Eğer bu durumlardan birine sahipseniz, çalışma izni almanıza gerek yoktur. Ayrıca eğer bazı mesleklere de mensupsanız, çalışma izni almanıza gerek kalmamaktadır. İsveç’te çalışmak istiyorsanız, bazı şartları yerine getirmelisiniz. İşte o şartlar!

  • Başvurudan itibaren en az 6 ay geçerli olan pasaporta sahip olmak
  • İsveç’te çalışırken alacağınız maaşın kurallar dahilinde olması gerekmektedir. İsveç’te uygulanan bu kurallara göre düzenlenmiş meslek ücretlerine tabi olmalısınız.
  • 000 SEK geliriniz olmalıdır. Ancak bu miktar vergilerin hariç olduğu kısımdır.
  • İsveç’te çalışırken işvereninizin sizin adınıza sigortalarınızı yaptırması gerekmektedir.
  • Bu şartları sağlarken sadece tek bir işte çalışmalısınız. İkinci bir iş için bu şartları ikinci kez sağlamalısınız.

3 aydan daha kısa bir süre görev yapacak olan insanlar bile çalışma iznini almalıdırlar. Ayrıca eğer İsveç vatandaşlığına da sahip olmak isterseniz, en az 1 yıllık çalışma iznine sahip olmalı ve 1 yıl İsveç’te yaşamalısınız. İsveç’te maaşların oldukça iyi olduğunu bilmek, bu şartları yerine getirmek için katlanılabilir bir durumdur.

İsveç Çalışma İznine Nasıl Başvurulur?

Bu soruyu daha İsveç’e gelmeden önce cevaplandırmış olmanız gerekmektedir. Çünkü kural bireyin ülkeye gelmeden önce çalışma iznini almasına yöneliktir. Online başvuru şansınız da vardır ve bu sayede daha kolay bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu ile şu şekilde yapabilirsiniz:

1-) Başvuru yapmadan önce İsveç sınırları içerisinde faal olan bir iş yerinden iş teklifi almalısınız. Ayrıca bu iş yerinin sizi işe alacağını, işe alınacağınız tarihten en az 10 gün önce bildirmiş olması gerekmektedir.

2-) İşvereniniz İsveç’te çalışabilmeniz için Göçmenlik Bürolarına başvurmalıdır. Bu süreçte sizinle email üzerinden iletişim kurmalı ve süreci size anlatmalıdır.

3-) İşveren gerekli başvuruları yaptıktan sonra sıra size gelmektedir. İşverenin size gönderdiği emaillerde sizin başvuru yaparken neler yapmanız gerektiği detaylı olarak anlatılır. Eğer aileniz ile birlikte çalışma izni alacaksanız, aile bireylerinizin de başvuru süreci eş zamanlı yürütülebilir. Başvurunuzu yaparken online yapabilirsiniz demiştik. Online yaptığınız başvurularda, ücreti kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

4-) İsveç Göçmenlik Bürosu tüm belgelerinizin hazır olduğunu ve İsveç’te çalışabileceğinize karar kıldığında, bunu bir email aracılığı ile alacaksınız. Ayrıca eğer 3 aydan daha fazla bir süre İsveç’te çalışılacaksa, özel bir oturma izni kartı da çıkarılacaktır.

İşte İsveç vatandaşlık şartları bunlar. Eğer İsveç’te çalışmak istiyorsanız İsveç iş ilanları araması yapabilir, iş bulduktan sonra bu işin işvereni ile irtibat kurabilirsiniz.

 

 

[Toplam:2    Ortalama:2/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉