• PAYLAŞ

İsviçre Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 01/09/2016 - 14:00
  • 0 Yorum
  • 4381 görüntüleme

İsviçre topraklarında yaklaşık olarak bir milyon kadar yabancı, C kimlik oturumuna hakkına sahip olarak yaşıyor. C kimlik sahipleri, seçme yada seçilme, yurt dışında uzun süreli veya süresiz kalma gibi durumlar dışında, İsviçre vatandaşlarıyla neredeyse aynı hakları taşıyor.

Günümüzde İsviçre vatandaşı olmak eskiden olduğu gibi yüksek maliyet gerektirmiyor. 2006 yılından sonra yapılan düzenleme ile, gelir düzeyinize dikkate alınmaksızın başvuru sahibinden, sadece işlemler için gerekli olan masraflar talep ediliyor. Bu süreç içerisinde evli olan bir çift Federasyon için150 Frank, Kanton için 500 veya 1000 Frank arası ödeme yapıyor. Belediyeler ise bu ücretleri tamamen kendileri belirliyor. Bazı Kantonlarda çocuklar ve gençler için kolaylıklar da sistem içerisinde mevcut. Anne ve babalarıyla başvuran çocuklardan ücret talep edilmiyor.

İsviçre yasalarına göre çifte vatandaşlığa izin veriyor. İsviçre vatandaşı olmanız için, kendi vatandaşlıktan vazgeçmeniz gerekmiyor.

Yapılan yeni Vatandaşlık Yasası Revizyonu ile, değişik olan vatandaşlık süreçlerini tamamen uyumlu hale getirmeyi hedefliyor. Bu hazırlanan revizyona göre, İsviçre vatandaşı olmadan önce İsviçre topraklarında konuşulan dillerden en az birine hakim olmak ve kesin olarak daha öncesinde C oturum kimliğine sahip olmak gerekiyor. Hükümet düzenlene bu yasa içerisinde, C oturum kimliğinin İsviçre topraklarında 8 yıl yaşadıktan sonra elde edilmesini önerirken, komisyon da bulunanların çoğunluğu, bu önerilen sınırın 10 yıl olmasını ısrar ediyor.

İsviçre topraklarında yasal olarak 12 yıl sürekli olarak ikamet etmiş her kişi vatandaşlık için başvuru yapabilir. Bu ikamet edilen 12 yılının son 5 yılında mutlaka aynı kantonda, son 2 veya 3 yılında ise aynı belediyede bulunmanız gerekiyor. İsviçre topraklarında eğitim gören 10 ile 20 yaş arasında olan gençler 6 yıldan sonunda vatandaşlık hakkı talep edebilme hakkına sahipken, İsviçre vatandaşı ile evli olan bir birey 5 yıl İsviçre topraklarında ikamet edip ve 3 yıl evli olarak kaldıktan sonra bu hakkı elde edebiliyor.

isvicre-vatandasligi-nasil-alinir-1

Vatandaşlık alma süreci 3 farklı aşamadan oluşuyor ve 3 yıla kadar sürebiliyor.

Federasyon, Belediye ve Kanton kendi bünyelerinde, ayrı değerlendirmeler yapıyor. Belediyeler ve Kantonlar Anayasal çerçevede,  bağımsız hareket edebilirken, federal düzeye bakıldığında ise genel olarak,12 yıllık ikamet süresi ve bunun yanında güvenlik riskini göz önünde bulunduruluyor.

Her kantonun kendine özel düzenlemeleri olurken, kantonlar genel olarak vatandaşlık kararını belediyelere bırakıyor. İsviçre topraklarında 2700 civarındaki olan her belediye, tamamen farklı değerlendirme modellerini baz alır. Bazı belediyeler sadece dil sınavı yaparken, başka bir belediye karakter ve yeteneğe bakabiliyor. Bu çeşitliliğin bol olmasından dolayı, vatandaşlık sürecinizin nasıl işleyeceği hangi belediyeye bağlı olduğunuza göre değişiklik gösterebilir.

Click to rate this post!
[Total: 38 Average: 2.8]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉