• PAYLAŞ

Kemoterapi Sonrasında Oluşan Ağız Yarası Nasıl İyileşir?

  • 01/09/2016 - 14:20
  • 0 Yorum
  • 1436 görüntüleme

Kemoterapi ağız sağlığı konusunda olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Ağız içerisinde bulun yumuşak dokular örnek olarak diş eti, damak, dil, yanak çevresi gibi kısımlarda ağız yarası oluşma olasılığı çok yüksektir. Bütün kemoterapi gören hastalar bu oluşan ağız yaraları ile uğraşmak zorunda kalmakta. Size önereceğimiz adımları takip ederek kısa süre içerisinde soruna çare bulabilir ve iyileşme sürecini biraz daha hızlandırabilirsiniz.

Yemeklerden sonra ağzınızı su ile çalkalayın. Ağzınız içerisinde bulunan bakteri oluşumunu engellemek için bu yöntemin son derece önemli olduğunu belirtmeliyiz.

Dişlerinizi nazikçe fırçalayın. Sert kıllara sahip diş fırçaları diş etlerinizin ve ağzınızda oluşan yaraların olumsuz olarak etkilenmesine neden olabilmektedir.

Bünyesinde beyazlaştırıcı partiküller bulunan diş macunlarından kaçının, beyazlatıcı ağırlıklı olan macunlar yaralarınızı tahriş eder.

kemoterapi-sonrasi-agiz-yarasi

Yumuşak yiyecekler tüketmelisiniz. İçerisinde asit miktarı yüksek yiyecekleri asla tercih etmeyin. Örnek olarak portakal, limon ve üzüm gibi gıdalar bu kategori içerisinde değerlendirilebilmektedir. Bu besinler bünyelerinde bulundurdukları sitrik asit nedeni ile ağız içerisindeki yumuşak dokularına zarar verebilmekte. Bunun yanı sıra baharatlı ya da cips gibi keskin uçlu olan yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Bolca sıvı tüketin. Ağız sağlığınız açısından zarar vermeyecek olan sıvıları tüketmek bu süreç içerisinde büyük bir önem arz emektedir. Su tüketiminizi kesin olarak ihmal etmemelisiniz.

E vitamini almalısınız. E vitamini içerisinde bulunan antioksidanlar yaralarınızın çok daha çabuk iyileşmesini sağlar. E vitaminini sıvı olarak satın alıp direkt olarak ağız içerisinde bulunan yaralarınızın üzerine pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz.

Ev yapımı olan ağız yıkama yöntemini uygulayın. Asiklovir Acyclovir ve Lidokain – Lidocaine içeren bir ağız gargarası hazırlayarak başlayın. Aşa yukarı 3 – 4 saat aralıklarla bir veya iki çay kaşığı bu karışımla gargara yapmanız yeterli olacaktır. Hazırladığınız bu karışım hem ağrılarınızı biraz olsun ortadan kaldıracak aynı zaman da yaraların biraz daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 2.3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉