• PAYLAŞ

İyi Bir Pazarlama Nedir? Pazarlama Nasıl Yapılır?

  • 11/08/2017 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 734 görüntüleme

Üretilen ürün ya da hizmet fark etmeksizin en önemli detay bu mamulün insanlara satılmasıdır. Bu konuda yapılması gereken en önemli işlem pazarlamadır. Pazarlama günümüzde en küçük işletmeden en büyük şirketlere kadar her kurum için çok önemli bir noktadır. Kalitesi çok yüksek bir mal ya da ürün üretseniz dahi eğer bunu pazarlama konusunda yetenekleriniz yoksa maalesef sizin ürününüzün altında olan diğeri daha fazla değer görecektir. Bunun için pazarlama konusunda özel bir çalışan ekibi oluşturmalısınız. Ve bu ekibin başında yıllarını bu konuda gelişmeye adamış bir pazarlama yöneticisi bulundurmanız gerekir. Ancak bu sayede pazarlamanın şirketinizi çekmesini sağlayabilirsiniz.

Pazarlama Yöntemleri

İnsanların varlığının oluştuğu andan ticaretin insanlık tarihine girdiği anda pazarlama konusunda çok farklı yöntemler denenmeye başlanmıştır. Çünkü hiçbir ürün tek olarak satılmamıştır. Her zaman onun ya bir müdahili ya da aynısı satılmaktadır. Hatta ürünü satabilmek için çoğu zaman müşterilerin duymak istedikleri noktalar hakkında yalan dahi söylenmiştir. Bu da ticaret ahlakının tam olarak oluşmasını gerçekleştirmiştir. Tabi pazarlama günümüz teknoloji ile birleştiğinde şu an çok farklı bir noktaya ulaşmayı başarmıştır. Pazarlama teknikleri gün geçtikçe daha fazla ince detaya dikkat etmekte ve şirketlerin en önemli parçası haline gelmektedir. Çünkü bu sektörde var olmak isteniyorsa gerekli istek gösterilmelidir.

En iyi pazarlamanın şartı günümüzde müşteriniz olacak insanı kesinlikle kandırmamaktır. Günümüzde bu konuda çok farklı detaylar göz önüne gelmektedir. Ürün resminin içinden çıkan ürünle aynı olmamasını buna bir örnek gösterebiliriz. Bu dahi ürünün müşteriyi kandırarak satıldığının bir göstergesidir. Eğer o ürünü müşteriye tek bir kez satmak istiyorsanız bu doğru olabilir. Ancak devamlı bir müşteriye sahip olmak istemiyorsanız bu geçerlidir. Uzun vadede bir müşteri içinse doğru şekilde iletişim kurmaktan başka çareniz yok. Bunu her konuda yapmalısınız. Ürünün içindeki malzemeler, sunum şekli ve pazarlama detayları bunların içerisinde yer almalıdır. Ancak inatla pazarlama konusunda bu yanlışı yapan her kuruluş günün birinde yitip gitmek zorunda kalacaktır.

Pazarlamacının Özellikleri

  1. yüzyılın başından günümüze gelinen süreç içerisinde pazarlama adeta evrim geçirmiştir. İlk ve en önemli örnek pazarlama derslerinde her zaman Ford firmasının üretmiş olduğu ilk seri araç olan Model T olarak karşımıza çıkmaktadır. O esnada bunu ikame edecek ya da benzeri olacak bir ürün bulunmuyordu. O nedenle herkes bu üründen almak zorundaydı. Ancak günümüzde o kadar çok renkte ve çeşitte araç bulunuyor ki insanlar tercih ederken zorluk çekiyor. İşte iyi bir pazarlamacı bu noktada karşımıza çıkıyor. Müşterinin talebini en iyi şekilde okuyacak ve gelecekte bu istekleri karşılayacak ürünleri sunmanızı sağlayacak bir ürünün sürülmesini sağlamak olmalıdır. Ancak bu noktada tüm işletmenin birlikte çalışmasını sağlaması gerekmektedir.

Pazarlamacı olmak çok zor bir detaydır. Eğer bu sektörde yer almak istiyorsanız altın kural kesinlikle pes etmemektir. Her an ve her zaman rakipler karşısında en güçlü ve en iyisini sunmaya çalışmak olmalıdır. Bu bir süreçtir ve sürekli denenmesi gerekmektedir. Ancak bu denenme yapılırken kesinlikle müşteriler sıkılmadan yapılmalıdır. Tüm ürün geliştirme sürecine dahil edilmeleri gereken müşteriler bu durumdan kesinlikle sıkılmamalıdır. Ancak tüm sürecinde içerisinde yer almaları sağlanmalıdır. İşte bu sayede en iyi ürün hazırlanarak pazarlaması yapılır. Pazarlama konusunda en önemli detaylardan birisi sürekli olunmasıdır. Süreklilik sağlanmadığı sürece hiçbir anlamı olmayacağı için bu küçük detay gözden kaçırılmamalıdır.

[Toplam:1    Ortalama:2/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉