• PAYLAŞ

Jaluzi Perde Temizliği Nasıl yapılır?

  • 15/08/2016 - 20:20
  • 0 Yorum
  • 1034 görüntüleme

Jaluzi perde artan model çeşitliliğinden dolayı, çeşitlerini daha çok dekorasyonda tercih edilen modeller arasında görülüyor. Jaluzi perdelerin tek parça halinde olmamaları ve oldukça hassas yapıya sahip olmalarından dolayı, bu perde çeşitlerinin temizlenmesi diğer perde modellerine göre çok daha fazla emek ister.

Jaluzi perdelerin hareketli olan parçalarına slayt adı verilir ve bu slaytlar kalınlıkları ve yapıldıkları malzemelere göre farklılık gösterir. Jaluzi perdelerin her bir slayt maalesef ki tek tek temizlenmesi gerekiyor. Jaluzi temizleme konusunda profesyonel firmalar tarafından yapılan buharlı temizleme gibi özel hizmetlerden yardım alınabileceği gibi, bu tür perdelerin temizlikleri önemli detaylara dikkat edilerek evlerde kolaylıkla yapılabilir.

Jaluzi Perde Temizlemenin Kolay Yolları

-Jaluzi perdeler üzerinde yapılarından dolayı çok toz biriktirir. Bu biriken tozların slaytlara zarar vermeden alınmasının en kolay yolu, anti statik toz alma tüylerdir. Bu tüylerin genel yapısında, statik elektrik yüklü olduklarından dolayı, slaytları üzerinde yavaşça gezdirildiğinde bu alanlardaki tozları son derece kolay alır.

Jaluzi Perde Temizliği Nasıl yapılır 1

-Jaluzi perdeler üzerindeki tozların veya hafif oluşan kirlerin giderilmesi içinse mikro fiber bezler tercih edilebilir. Perde temizliği esnasında, çok hafif olarak nemlendirilmiş mikro fiber bez kullanılmalıdır. Temizliğe başlamadan önce perdenin slaytları yere paralel olarak ayarlanmalı ve bu aşamadan sonra slaytlar tek tek olarak mikro fiber bez ile kesinlikle fazla bastırılmadan silinmelidir. Eğer, temizlik esnasında slayt üzerinde zorlu bir leke oluşmuş ise, slayt cetvel gibi bir eşya ile alttan desteklendikten sonra kirli olan bölge bir miktar kuvvet uygulanması ile temizlenmelidir.

-Mutfaklarda bulunan jaluzi slaytlarında genel olarak yağ lekeleri meydana gelir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında temizlik yapılan bezin ıslatıldığı suyun içerisine çok az miktarda bulaşık deterjanı eklenebilir. Bu yapılan deterjan eklemesi ile jaluzi slaytlarında oluşan yağ lekeleri çıkartılarak oldukça etkili bir temizlik sağlanabilir.

Jaluzi Perde Temizliği Nasıl yapılır 2

-Jaluzi perdelerin temizliğinde tercih edilen en pratik araçlar ise uçlarında mikro fiber bezler bulunan slayt temizleme aparatlardır. Bu özel yapım olan araçlar birçok yapı markette kolaylıkla bulunarak temin edilebilir. Maşaya benzer yapıya sahip olan aparatlar ile, jaluzideki slaytlar sıkıştırılarak kolayca temizlenebilir. Bu ürünlerin ikinci bir çeşidi olan tarak şeklinde ürünler ise slaytların gruplar halinde daha hızlı temizlenmesine olanak sağlar.

Jalûzi perdelerin slaytları son derece hassas olduklarından dolayı temizlik yapılırken kesinlikle fazla kuvvet uygulanmamalıdır. Özellikle ahşap malzemeye sahip olan jaluzilerin nemli bırakılmaları gereklidir, nem bu tür perdelerin bozulmalarına ya da kullanım ömürlerinin oldukça kısalmasına yol açar.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉