• PAYLAŞ

Saç Kepeğinin Sebebi Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • 15/08/2016 - 20:40
  • 0 Yorum
  • 926 görüntüleme

Kepek genel olarak hem bayanların hem de erkeklerin yaşadığı en can sıkıcı problemlerinden bir tanesi diyebiliriz. Kepek sorununu tam olarak ortadan kaldırmadan önce ilk olarak neden kaynaklandığını doğru olarak teşhis edip, bu aşamadan sonra bakım uygulamak gerekiyor. Çünkü genel olarak bakıldığın da herkesin kepek probleminin altında çok daha farklı nedenler yatıyor.

Saç Mantarı

Bilinenin aksine kepek, sadece cildin kurumasından dolayı ortaya çıkmaz. Asıl nedenine bakıldığında, saç derisi üzerinde oluşan mayalardır. Bu oluşan mayalar cildin yağı üzerinden beslenirler, bu nedenden dolayı da yağlı saçlı insanlarda kepek sorununun daha fazla görülmesine neden olur. Özellikle bazı bireylerin saç derisinin ürettiği yağ mayaların oluşmasına son derece elverişli bir ortam oluşturur. Normal şartlar içerisinde cilt yağından oluşan kepek sorununu doğal ev tarifleri yöntemleri veya kepek şampuanlarına yönelerek 2 hafta gibi kısa bir sürede tedavi edebilirsiniz.

Saç Kepeğinin Sebebi Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır 1

Stres

Her hastalıkta baş nedenlerden olduğu gibi, kepeğinde oluşmasında en önemli etkenlerden biri de stres. Her türlü cilt hastalığına neden olabilen stres, bir saç derisi hastalığı olan kepeğe de kolayca yol açabiliyor. Bunun asıl nedenlerinin başında stres bağışıklık sistemi fazlasıyla zayıflıyor ve bu zayıflamada cildin kabuklanmasına neden oluyor. Özellikle kaşıntılı hallerde, cildi kaşıdıkça deri daha fazla kabarıyor ve daha fazla kepek oluşumuna neden oluyor.

Bu türde olan kepekten kurtulmak için en iyi yöntemler arasında nefes egzersizleri, günlük yürüyüşler veya yoga gibi, stresi azaltmanıza son derece yardımcı aktiviteler yapabilirsiniz. Stresinizi kontrol altına alabilmek için derin nefes egzersizleri sıklıkla önerilen tedaviler arasındadır. Eksersiz sırasında 4 saniye boyunca derin derin nefes alın. Sonraki aşamada nefesinizi 4 saniye tuttuktan sonraki aşamadan 4 saniye içerisinde nefesinizi yavaşça dışarı verin.

Saç Kepeğinin Sebebi Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır 2

Yeterli Şampuanlamamak ya da Durulamamak

Saçı çok normalden daha sık şampuan ile yıkamanın, saç derisinin kendine özgü olan yağını yok ederek saçı fazlasıyla kuruttuğu biliniyor. Bu nedenle bireyler saç bakımı yapmak için saçlarını daha az şampuanlayarak beslenmesine sağlamak isterken saçın yağlanmasından dolayı kepek sorunu ortaya çıkıyor. Bu durumlara maruz kalmamak için seçtiğiniz şampuanların içerisinde çay ağacı bitkisi olanları tercih ederseniz bu bitki kepek sorununa karşı etkili olduğu kanıtlanmış olması nedeni ile sorunun çözümüne son derede yardımcı olacaktır. Diğer dikkat edilmesi gereken husus ise yıkama sonrası bol su ile durulama. Şampuan kalıntıları kepek oluşumunda en büyük etkenlerdendir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉