• PAYLAŞ

Kadınlarda Genital Hijyen Kuralları Nelerdir ?

  • 25/10/2016 - 09:36
  • 0 Yorum
  • 985 görüntüleme

Merhaba sevgili nasilyapilir.com ziyaretçileri,

Bu yazımızda kadınlar için sağlıklı hikyen kurallarından bahsedeceğiz.

Kadınlarda hijyen her türlü hastalığın önüne geçebilmek adına oldukça önemli bir yer almaktadır. Özellikle genital bölgelerin hijyeni ile kadınların üregenital sistemlerinin bazı hijyen kuralları bulunmaktadır. İşte o kurallar;

kadinlarda-hijyen

 

  1. kural.Kadınların büyük bir çoğunluğu aslında vajinanın kendi kendini temizleyebilme yeteneği olan bir organ olduğunu bilmemektedir. Bunu bilmedikleri için çocukluk yolunun içini güçlü su taziği veya banyo lifleri aracılığı ile yıkanması, bu amaçla sabundan da kullanılması vb. gereksiz, hatta aksine çok zararlıdır! Bunlar başlangıçta çocukluk yolu adı verilen vajinada disbakteriozuna, daha sonra ise diğer jinekolojik hastalıklara neden olurlar. Böylece, kadınların esas yapması gereken hijyen kurallarından en önemlisi cinsel ve genital organları önceden temiz yıkanmış ellerle önden arka tarafa olmak üzere (arka tarafta bulunan rektum çevresinden çeşitli hastalıklara neden olabilecek bakterilerin vajinaya geçmesini önlemek amacıyla) banyoda akan suyun altında hafif şekilde ıslatılması (yıkamak zararlıdır) gerekmektedir. Vajinanın iç kısmının yıkanması (veya oraya sıvı şeklinde temizlik maddelerinin püskürtülmesi) oldukça sağlıksızdır.
  2. kural.Kadınların özel hijyeni için banyo ederken kullanılan adi sabun ve jeller sağlıklı değildir. Onlar hem cildi kurutur, hem de vücudun zarif yerlerinin tahriş olmasına neden olur.Bu amaçla özel bölgelerde hijyen için özel jeller hazırlanmıştır. Onlar cildi en narin şekilde temizler, zararlı bakteriyel florayı yok eder, mukoza kısalır ve var olan tahrişi ortadan kaldırır.
    Tüm bayanlar tuvalete gittikten sonra, yatmadan önce ve sabah uyandıktan sonra ve her cinsel birleşimden sonra özel olarak üretilen bu jellerden kullanarak, genital bölgelerini temizlemeleri gerekmektedir. Elbette ki, bu her defasında mümkün olmuyor, kadınlar çalışıyor, eğitim alıyor, iş gezisi için seyahate gidiyor vb. Böyle durumlar için özel nemli hijyen kâğıt ürünlerini marketlerden temin edip, geçici hijyeninizi sağlayabilirsiniz.
  3. kural.Kadın pedleri (hem günlük, hem de menstruasyon sırasında kullanılan) her 4 saatte bir  değiştirmek gerekir! Çünkü regli dönemindeki akıntınlarda bakteri oranı fazla olmasından kaynaklı, 4 saatten fazla düren pedlerde ciddi bakteri üremesi yaşanmaktadır. Ayrıca regl zamanında hijyenik tamponlar kullanırken, dikkatli olmak gerekmektedir. Bu tamponlar uzun süre boyunca (4 saatten fazla) kullanıldığı takdirde, kadın vücudu için çok tehlikeli olarak nitelendirilen toksik şok sendromunun oluşmasına neden olabilir! Toksik şok sendromunun belirtileri: sıcaklığın aniden keskin şekilde artması, baş ağrısı, kusma, ishal, genel halsizlik, vb. belirtiler.

kadin-hijyeni-nasil-saglanir

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉