• PAYLAŞ

Kadınların Erkekler Göre Daha Çok Kazandığı 10 Meslek

  • 01/12/2016 - 19:09
  • 0 Yorum
  • 743 görüntüleme

Kadınların Erkekler Göre Daha Çok Kazandığı 10 Meslek Hangileridir.

İş hayatında kadınların yaşadıkları çok büyük sorunlar var. Bir kadın ne kadar başarılı olursa olsun ücret olarak bir erkekten az ücret alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sadece iş hayatında yaşanan bir durum değildir. Holllywood film yıldızları ile geçen yıllarda bu konu ile ilgili bir haber çıkmıştı. Bir aktirist ne kadar ünlü olursa olsun filmde başrolü paylaştıkları erkek oyuncu kadar ücret alamadığı yönünde çok büyük eleştiriler yapılmıştı. Ancak tüm işlerde durum böyle değil. Araştırma şirketi Glassdoor’un yayınladığı raporda kadınların erkeklere nazaran daha çok ücret aldıkları 10 meslek listelenmiş. Bayan arkadaşlarımıza bu işlerden birisini tercih ederek daha çok kazanabileceklerini söyleyerek listeyi yazmaya başlayalım.
kadinlarin-daha-yuksek-ucret-aldiklari-isler-2

İş Koordinatörü

Bu görevdeki kişiler satın alma, faturalama, raporlama ve dosyalama gibi işleri yapıyor. Bu işte çalışan kadınlar erkeklere nazaran yüzde 0.5 daha yüksek  maaş ile çalışıyorlar. Çünkü bu işi daha iyi yapıyorlar.

Tedarik Uzmanı

Bir firmanın ihtiyacı olan her şeyi tedarik etmekle görevli olan kişilerdir. Yapılan kontratlarla ilgilenirler ve fiyat görüşmeleri yapmakla görevlidirler. Erkeklere oranlar bu işte çalışan bayanlar yüzde 0.8 oranında daha yüksek maaş alıyorlar.

Sağlık Eğitmeni

Bu işte çalışanların görevi insanlar daha iyi bir yaşam için gerekli eğitimi vermektir. Bunlar hastanelerde ve kar amacı gütmeyen kurumlarda çalışırlar. Kadınların bu işte erkeklere göre yüzde 0.9 oranında daha yüksek ücret aldığı açıklanan rapor da gözüküyor.

Sosyal Medya Uzmanı

Son yıllarda ortaya çıkan bir iştir. Çalıştığı şirketin sosyal medya sayfalarını yönetmekle görevlidirler. İletişim konusunda daha iyi oldukları için kadınlar ilk tercih edilenler arasında bulunuyor. Bu da onların erkeklere nazaran yüzde 1.9 oranın daha fazla kazanmasına yardımcı oluyor.

kadinlarin-daha-yuksek-ucret-aldiklari-isler

İletişim Ortağı

İşin amacı çalışılan şirketin haberleri ve yapılan güncellemelerle ilgili halkı ve basın organlarını bilgilendirmeleridir. Bu aynı zamanda şirketin marka değerine verdiği önemi de gösteren önemli bir görevdir. Yüzde 2.4 oranında kadınlar daha yüksek ücret ile çalışıyorlar.

Hekim Danışmanı

Bunların amacı çalıştıkları hastanelerin yasalar çerçevesinde gerektiği gibi çalışmalarını temin etmektir. Bu alanda hizmet vermek isteyen kadınların erkeklere göre yüzde 2.4 daha yüksek ücret alındığı ortaya çıkarılmıştır. İşi yapabileceğinizi düşünüyorsanız şimdiden çalışmalara başlamalısınız.

Satın Alma Uzmanı

Otel, restoran ya da inşaat firmalarında satın alma bölümünde çalışan kendini kanıtlamış insanlardır. Uzman olmak o kadar kolay değildir. Uzman olmayı başarmış bir kadın uzman olmuş bir erkeğe oranlar yüzde 5.5 daha yüksek maaş almayı başarıyor. Pazarlığı daha iyi yaptıkları ortaya çıkıyor.

Araştırma Asistanı

Bu kişilerin amacı verilerin toplanması ve toplanan verilerin gerektiği şekilde analizinin yapılarak raporlamasını yapmaktır. Erkeklerin daha iyi olduğu bir iş gibi görünse de kadınların bu işte erkeklere nazaran yüzde 6.6 oranında daha yüksek ücret aldığı ortaya çıkarılmıştır.

Tacir

Listede ki en dikkat çekici meslektir. Perakende ürün satma konusunda kadınların erkeklerden daha iyi ürün sattıklarını söylesek kimse bunu kabul etmez. Ancak aldıkları yüzde 7.6 oranında ki fazla ücret bunun gerçek olduğunu ortaya çıkarıyor.

Sosyal Hizmet Uzmanı

Listede ücret farkları arasında ki en yüksek oran bu işte gerçekleşiyor. Kadınlar bu işte erkeklerden 7.6 oranında daha yüksek maaş alıyorlar. İnsanlarla iletişime girmekten çekinmeyen bir kadının bu işi tercih ederek yapacağı kariyer planlaması ile güzel para kazanabileceğini söyleyebiliriz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉