• PAYLAŞ

Liderlerin Asla Yapmayacakları 4 Şey Nedir?

  • 01/12/2016 - 22:15
  • 0 Yorum
  • 776 görüntüleme

Liderlerin Asla Yapmayacakları 4 Şey Nedir?

Liderlik ve yöneticilik arasında ki farkları başka bir yazımızda sizler ile paylaşmıştık. Lider insanların yanında çalışmaktan mutlu olduğu kişiyken, yönetici ise insanların sevmedikleri ve ondan emir almak istemedikleri kişidir. Bir lider emir vermez, motive eder. Bir internet zengini olan Mark Cuban, bu konuda insanları bilgilendirmek amacıyla bilgi paylaşımında bulunmuş. Broadcast.com isimli sitesini 99 yılında Yahoo’ya satarak bir anda zenginler listesini girmeyi başaran ve ardından Dallas Maverisk’i satın alan bu başarılı insanın söylediklerini herkesin dikkate alması gerekiyor. Cuban lider olan kişilerin hayatlarında asla yapmamaları gereken 4 şey olduğunu söylüyor. Yapmaları gerektiği ancak bu şekilde gerçek bir lider olunabileceğine vurgu yapıyor.
liderlerin-asla-yapmayacaklari-seyler-2

  1. Yığınları Takip Etmezler

Cuban bu konu da twitter hesabından attığı bir twit de liderlerinde hiçbir zaman fikir birliği içinde olmadığını söylüyor. Onların her zaman kendi vizyonlarına ve hedeflerine göre diğer insanlar ile mutabakat oluşturacağını söylüyor. Yani karşılarında bulunan binlerce insanın ortak görüşünü değil kendi fikrini savunmayı tercih eden ve bir şekilde bunu onlara kabul ettirmeyi başaran kişinin lider olacağını söylüyor. Atatürk’ü buna örnek verebiliriz. Herkesin savaşmadan teslim olma planları yaptığı zamanlarda halkı peşine takmayı başararak kurtuluş savaşına girmesi buna çok güzel bir örnektir. Eğer o da aynı düşünce de olsaydı şu an ne yazardım bilmiyorum.

  1. Pozisyonunuzdan Sapmayın

Yaptığı paylaşımda liderlik özelliğine sahip kişilerin tartışmadan kaçınmayacaklarını söylüyor. Tartışmadan kurtulmak için savunduklarından vazgeçmemeyi tercih ederler. Yüzlerce kişi de karşısında olsa onları karşılarına almayı tercih ederler. Çünkü sayede bir diyalog olacağını ve daha verimli olunacağını bilirler. Yani bir lider karşısında kim olursa olsun onunla tartışmaya girmeyi sever. Hatta bunu özellikle ister. Amaçları ortaya çıkarılacak sinerji ile daha verimli sonuçların ortaya çıkarılmasının sağlanmasıdır. O nedenle günümüzde siyasi liderlerin ekran karşısında yaptıkları açık oturumlar kazanmalarını etkiliyor. Trump son zamanlarda verilebilecek en iyi örnek. Ne kadar aykırı bir görüşe sahip olsa da bunları tartışmaktan hiçbir zaman kaçmadı ve sonunda seçimi kazanmayı başardı.

liderlerin-asla-yapmayacaklari-seyler-1

  1. Geçmişte Yaşamayın

Liderler geçmişte olan yaşanan olaylara takılıp kalmazlar. Geçmişe takılıp kalan insanlardan lider olamayacağını söyleyebiliriz. Bir liderin daha iyi bir gelecek oluşturmak için geleceği bakacağını söylüyor. Atatürk’ü buna örnek verebiliriz. Osmanlı ordusunda ki bir subay olarak Padişah’ın emrinde kalmak ve onun etrafında bir düzen oluşturmak yerine insanların rahat bir şekilde birlik kurabileceği ve kendi özgürlükleri için savaşabilecekleri bir ortam oluşturmayı başarmıştır. Belki Padişah’ın etrafında aynı işlemi yapmayı denese bu kadar başarılı olamazdı. Savaşa girdiği insanların savaş sonrasında tekrar krallık sistemini istediğini unutmayalım. Bu ne kadar önemli bir işi başarı ile yaptığını gösteriyor.

  1. Ezbere Konuşmayın

Liderler dogmatik değillerdir. Kendilerine ait prensiplere sahiptirler. Yaşanacak değişimin çok kolay olmayacağını bilirler, aynı zamanda bu değişimin gerekli olduğunu ve bu işe öncülük etmeleri gerektiğinin farkında olan insanlardır diyor. Cuban, bu konuda çok açık ve net bir söylemde bulunuyor. Değişime ayak uyduramayan kurum olsun, insan olsun bulunduğu konumda sürekli duramayacağını söylüyor. Dünya üzerinde yaşanan değişimleri gözünüze getirin. Ayakta duran kişiler her zaman değişime en iyi şekilde ayak uyduranlardır. Eski sisteme ait düşüncelere sahip olanlar tarihin tozlu sayfalarına karışmaya mahkumdur. Nokia’nın akıllı cep telefonlarını üretmekte geç kalması buna en iyi örnek olarak gösterilebilir. Blackberry’i de buna örnek olarak gösterebiliriz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉