• PAYLAŞ

Karı – Koca Nasıl Para Biriktirir?

  • 13/07/2017 - 19:00
  • 0 Yorum
  • 586 görüntüleme

Erkek ve kadın bir hayatı birlikte geçirmek ve mutlu olabilmek için evlenirler. Tabi evliliklerinin mutlu bir şekilde ilerleyebilmesi için sadece birbirlerini mutlu etmeleri ve sevmeleri yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda maddi olarak refah olmaları gerekiyor. Çünkü ekonomik zorluklar başlangıçta zorluk çıkarmasa da zaman ilerledikçe büyük sorunları beraberinde getirecektir. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için artık ekonomilerini iki farklı hesap olarak düşünmemeleri gerekmiyor. Tek bir hesap olarak düşünerek hareket etmeleri daha doğru olacaktır. Kısaca ikisi de tek bir bütçe üzerinden hareket etmelidir. Kadın gerektiğinden fazla alışveriş yapmamalı erkek ise gereksiz işler için para harcaması yapmamalıdır. Ancak bu sayede doğru bir ekonomik bütçeye sahip olurlar.

Ödeme Gücünüzün Üzerinde Borçlanmayın

Ev almak ya da araba almak bir ailenin günümüzde en temel ihtiyaçlarından birisidir. Bunlardan birisini yada eviniz için gerekli herhangi bir ürünü taksitli dahi olarak alırken dikkat etmelisiniz. Çünkü ödeyeceğiniz taksitler ödeme gücünüzün üzerinde olduğu zaman size önemli zorluklar çıkaracaktır. Bu bütçenizi doğru şekilde izlemediğinizin bir göstergesidir. Taksitli ödemeler bu konuda ailelerin en büyük  düşmanıdır. Birçok firma ailelerin ihtiyacı olduğunu düşündükleri ürünleri için önemli reklamlar düzenliyor. Bu reklamlarda amaç onların ihtiyaçları dahi olmasa ürünü almak zorunda hissetmelerini sağlamak olarak karşımıza çıkıyor. Sizde bu hataya düşmemek için gerçekten ihtiyacınızın olduğu ürünlere almaya çalışmalısınız.

Gelirinizi Arttırın

Birikim yapmayı bir tarafa bırakın geçinmekte dahi zorluk yaşadığınız bir duruma geldiyseniz size tavsiyemiz ek gelir kazanabileceğiniz işler yapmanız olacaktır. Bir çift olarak hareket etmeniz size hem zaman hem de daha fazla para kazandıracaktır. Tabi bunu başarabilmek için öncelikle yapacağınız işi doğru tercih etmeniz gerekiyor. İkinizin birlikte yapacağınız iş sayesinde birbirinizden soğumadan işi yapmış olursunuz. Bu sayede hem aile ekonominize destek sağlayacak bir ek gelir sahibi olmuş olursunuz hem de birikim için fazlaca paranız olmuş olur. Son yıllarda birçok firma ailelerin evlerinde çalışarak rahatça yapabilecekleri işleri onların evlerine iş olarak vermeyi tercih ediyor. Biraz araştırma yaparak sizde doğru işi bulabilirsiniz.

Kumbara Uygulaması

Tasarruf yapmak ve bunun karşılığında da birikim miktarınızı arttırmak için yapmanız gereken işlemlerden birisi kumbara hesabı oluşturmaktır. Bu hesapta amaç her gün belirli bir miktarda parayı bir kenara atmanız şeklinde gerçekleşmesidir. Diyelim sigara içiyoruz. Her gün bir paket sigaraya 10 TL veriyorsunuz. Hem eşiniz hem de siz içiyorsunuz bu şekilde fiyat iki katına çıkıyor. Bu da aylık ortalama sigaraya 600 TL harcıyorsunuz anlamına geliyor. Yıllık 7200 TL’nizi duman olarak havaya gidiyor. 10 yıl sonra bir araç alabilmek için her gün 20 TL’nizi düzenli bir şekilde kenara atmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Sigara içmeyi bırakmak bu parayı biriktireceğiniz anlamına gelmeyecektir.

Gelir – Gider Dengesi Sağlanmalıdır

Ev ekonominin en iyi şekilde idare edilmesinde öncelikle gelir-gider dengesi sağlanmalıdır. Bir ailenin kapısından içeri giren net para ile aynı kapıdan çıkan giderler çok açık bir şekilde belirlenmelidir. Bu hem karı ve kocanın kendi özel ihtiyaçlarını karşılamada hem de çocuklarının geleceklerine yatırım yapma konusunda en doğru adımları atmalarına yardımcı olacaktır. Bu hareketler evin içinde daha rahat ve huzurlu bir ortamın olmasını sağlayacaktır. Kim ne derse desin bir ailenin evinde ekonomik anlamda refah olmadıktan sonra hayatları hiçbir zaman mutlu ve huzurlu olmayacaktır. Doğru birikim ve tasarruf yöntemleri uygulanarak gerçekten mutlu bir çekirdek aile ortaya çıkabilir.

[Toplam:2    Ortalama:3/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉