• PAYLAŞ

Kariyer Planı Nasıl Yapılır?

  • 04/10/2016 - 10:45
  • 0 Yorum
  • 881 görüntüleme

Kariyer Planı Nasıl Yapılır?

Mutlu bir hayat sürmenin iyi karar verilmiş bir iş tercihinin yapılmasının büyük bir önemi vardır. Ne olacak, bir işe girip çalışır paramı kazanırım diye düşünen insanlar hayatlarının bir döneminde mutlaka kırılma yaşarlar. İşini severek yapmamasından dolayı kaynaklanan birçok sorun ile karşılaşırlar. İşinde yöneticisi olan kişiler sürekli ona dişini düzgün yapması gerektiği yönünde direktifler vermek zorunda kalabilir. Bu da o kişilerin işini nefret ederek yapmasına neden olacaktır. Ayrıca uzun yıllar boyunca çalışmasına rağmen istediği mevkilere gelmekte sorunlar yaşayabilir. Bunun için hayatımızın başında kariyer planlamamızı çok iyi bir şekilde yapmamız gerekiyor.

kariyer-planlama-nasil-yapilir

Kariyer Planlama Nasıl Yapılır?

Kariyerinizi planlamak için adım adım hareket etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde zamanı geldiğinde istediğiniz noktaya kolayca ulaşabilirsiniz. İlk olarak tercih edeceğiniz iş kolunu belirlemeniz gerekiyor. Burada önemli olan konu işinizi sevip sevmemeniz olacaktır. Ve bu iş kolunda çalışmak istediğiniz şirketi de tercih etmelisiniz. Tercihlerinizi başarı ile yaptıktan sonra kariyerinizi adım adım planlayarak kısa ve uzun vadede geleceğiniz noktaları yazmanız gerekmektedir. Bu azim ve çalışkanlığınıza yardımcı olacaktır.

Kariyerinizde yükselmek için yapmanız gerekenleri önceden belirlemelisiniz. Uluslar arası ir şirkette işe girecekseniz mutlaka yabancı dil öğrenmeyi hayatınızın bir bölümüne eklemeniz gerekiyor. Eğer fırsatınız varsa okul sürecinde bir dönemde olsa yurt dışına çıkmalısınız. Tek bir dil öğrenmek bazen yetmeyebilir. İkinci ve üçüncü dili öğrenerek daha hızlı kariyerinizde basamakları çıkabilirsiniz.

Kariyerinizde sizi yukarı çıkmanıza yardımcı olacak güçlü yanlarınızı ve kariyerinizi tehlikeye atabilecek zayıf yanlarınızı belirlemelisiniz. Zayıf yanlarınızı görmezden gelmek yerine onların üzerine yoğunlaşarak daha iyi olmalarını sağlamalısınız. Örneğin topluluk önünde konuşma korkunuz varsa bunu yenmek için özel ders alabilirsiniz.

Kariyer planı yaparken insanlar genelde bazı hatalar yapıyor. Bunlardan bazıları kısa dönemli ihtiyaçlarınızı karşılamak için uzun kariyer planını tehlikeye sokmak. Kariyeriniz için bulduğunuz fikirlerin üzerinde durun ve iyice emin olmadan diğerine geçmeyin. Genelde insanlar çok çabuk karar değiştiriyorlar. Kariyerinizde ilerlerken her şeyi kendiniz yapmak yerine başkalarından da yardım almanız daha iyi tercihler yapmanıza yardım edecektir. Bazen gözden kaçırdığınız basit detaylar olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉