• PAYLAŞ

Adet Sancısı Nasıl Geçer ?

  • 03/10/2016 - 13:13
  • 0 Yorum
  • 862 görüntüleme

Adet sancısı kısaca regl sancısı karnın alt kısımları ile kasıklarda hissedilmektedir. Regl sancısı ile beraber yine şiddetli bel ile baş ve genel vücut ağrıları aynı anda sıklıkla görülen belirtiler arasındadır. Âdet sancısı bulunan bayanlarda çoğu zaman bulantı ile beraber kusma, kabızlık ya da ishal ve halsizlik gibi durumlarda görülebilir.

Regl sancısını hafifletmek adına birbirinden farklı çeşit çeşit ağrı kesici ilaçlar bulunur. Fakat bu ilaçlar regl sancısı başlamadan derhal öncesinde alınmalıdır. Doğum kontrol haplarının da regl sancısını geçirebildiği gene saptanmış olan bir gerçektir. Fakat bu durumun altında yatan miyom ya da polip yahut enfeksiyon gibi başka sebepler de var ise bunların en önce tedavi edilmesi gerekir.

Adet – Regl Sancısına İyi Gelen Yöntemler,

1. Bir havluyu iyice ısıtın ve alt karın bölgesine yerleştirin. Isı ile beraber hem kasılmalar aynı zamanda sancılar hafifler. Bu bölgeyi mutlaka gün içerisinde sıcak tutmanız gerekir.
2. Bu dönemlerde ne olursa olsun sıcak içecekler bilhassa nebat çayları regl sancısına iyi gelmektedir.
3. Gene bu dönemlerde öğünlerinizi oldukça hafifçe tutun ve az az yiyecek kaydı ile sık sık yemek yiyin.
4. Avuç içi ve parmak uçlarınız ile alt karın bölgenize dairesel yuvarlak hareketler ile hafif dokunuşlarla yavaş yavaş masaj yapın.
5. Koltuğa oturduğunuz zamanlarda ayaklarınızın altına ne olursa olsun yastık koyup ayaklarınızı uzatın.
6. Ilık bir duş almak özellikle sancıların şiddetlendiği zamanlarda çok iyi gelecektir.
7. Bu ağır ve sizin açınızdan piskolojik olarak zorlu dönemlerde hafif ve kısa bir yürüyüş sancıyı bir nebze hafifletecektir.
8. Hem regl öncesinde aynı zamanda regl esnasında ağır fizyolojik ve çok güç gerektiren işlerden mutlaka kaçının. Vücudunuzu bu dönemde mutlaka çok fazla yormayın ve ağır ne olursa olsun çok ağır egzersizler yapmayın.
9. Bu dönemlerde üşütmemeye çok özen gösterin. Bilhassa tane dönemine yakın zamanlarda hem ayaklarınızı bununla birlikte belinizi kesinlikle soğuktan koruyun. Yine bu dönemlerde ve özellikle soğuk günlerde elinizden geldiğince sıkı giymeye özen gösterin.
10. Ayrıca düzenli bir halde spor yapmak da tane sancılarını fazlaca azaltacaktır. Bilhassa plates icra eden kadınların sancılarında azalma görülmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉