• PAYLAŞ

Kas Krampları Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

  • 02/09/2016 - 22:20
  • 0 Yorum
  • 998 görüntüleme

Bir veya birden daha fazla kaslarınızın ani ve istemsiz olarak kasılmasına Kramp adı verilmektedir.

Geceleri uyanıyorsanız veya yapacağınız işe aniden bir gerilme engel oluyorsa bunun nedeninin kas krampları olduğunu bilmelisiniz. Kas krampları bazı bireylerde dayanılmaz ağrılara neden olabilir. Genel olarak zararsız olan kas krampları, etkilenmiş olan kaslarınızın kullanımını sınırlayarak, geçici bir süreliğine devre dışı kalmasına sebep olur.

Özellikle sıcak havalarda uzun süreli olarak yapılan egzersiz ya da fiziksel yapılan işler, kas kramplarına sebep olabilir. Bazı kullanılan ilaçlar ve bazı tıbbi nedenlerde kas kramplarına sebep olabilir.

Genel olarak kişisel bakım önlemleri sayesinde evde kas krampları tedavi edebilmesi mümkündür.

Kas kramplarının belirti ve işaretleri;

-Genel olarak bacaklarda ani ve keskin olan kas ağrısı kasılma, spazm.

-Deri altında bulunan kas dokusunun yumru haline gelmesi veya hissedilmesi durumu.

Hangi durumlarda doktora başvurmalı?

Kas krampları genel olarak bakıldığında kendi kendilerine kaybolur ve çok nadiren tıbbi bakım gerektirecek kadar ciddi hale gelir. Fakat, yaşadığınız kas kramplarında aşağıdaki koşullardan birine sahipseniz uzman bir doktora görünmenizde yarar var;

-Ciddi şekilde rahatsızlık vermesi

-Gün içerisinde sık sık meydana gelmesi

-Kendi çabalarınız doğrultusunda iyileşmeyen kas krampları

-Yorucu egzersiz gibi bariz bir aktiviteden kaynaklanmayan kas krampları mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir.

kas-kramplari-nasıl-anlasilir-1

KAS KRAMPLARININ NEDENLERİ NELERDİR?

Bir kasın aşırı olarak kullanımı, dehidrasyon, kas gerginliği veya sadece uzun bir süre için aynı konumda tutulması kasta kramp oluşmasına neden olabilir.

Sıcak havalarda spor yaparken vücut susuz ve yorgun kalabilir. Susuz kalmış olan vücutta ise kas kramplarının gelişme olasılığı son derece artar. Kas kramplarının yaygın türü ise Nokturnal Kramplarıdır. Bu türde olan kramplar, uyku esnasında ayak parmakları ya da baldır kaslarını etkileyerek ortaya çıkar. Bu tür kas krampının kesin nedeni bilinmemektedir.

Çoğu kas krampları zararsız olmasına karşın, bazıları ciddi olup altta yatan farklı bir tıbbi durum ile ilişkili olabilir.

Yetersiz kan akımı. Egzersiz yapılırken ekstremitelerde damar sertliği bacaklarınıza kan taşımakta olan arterlerin

Sinir sıkışması. Omurgadaki lomber stenoz sinirlerin sıkıştırılması veya sıkışması bacaklarda kramp ağrılarına neden olabilir.

Mineral tükenmesi. Beslenme kaynaklarınızda çok az miktarda potasyum, kalsiyum veya magnezyum alınması bacak kramplarına katkıda bulunabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉