• PAYLAŞ

Kendi İşim İçin Nasıl Sermaye Bulurum?

  • 23/09/2016 - 22:42
  • 0 Yorum
  • 889 görüntüleme

Kendi İşim İçin Nasıl Sermaye Bulurum?

Herkes ama herkes kendi işinin patronu olmak ister. Bazıları bu fırsatı yakalar ve değerlendirir. Bazıları da hiç bu işe bulaşmadan düzenli bir işe girerek hayatlarına kaldığı yerden durmaksızın devam etmeye karar verirler. Kimseyi bu tercihi için yargılayamayız. Sonuçta herkes kendi hayatını yaşıyor.

Bazı insanlar da girişimci ruha sahip olmalarına rağmen gerekli sermaye yetersizliğinden dolayı kendi işini kuramamaktadır. Bunun için günümüzde devlet ve özel şirketlerden çok fazla destek bulunuyor. Bu desteklerden yararlanarak kendi işiniz için ihtiyacınız duyduğunuz sermayeyi elde edebiliriz. Ancak bunların hepsinin kendine göre farklı şartları bulunuyor. Öncelik olarak bu şartları yerine getirmeniz gerekiyor.kendi-isini-kurmak-1

Bizim size tavsiyemiz ilk önceliğiniz yakın çevrenizden bu parayı yani sermayeyi toplamak olacaktır. Eğer işinize gelirse yanınıza ortak bile alabilirsiniz. İşin kurulma sürecinde size yardımcı olacak hem de işi yönetmenizde size kolaylık sağlayacak bir kişinin olması hiç fena olmaz. Ancak tek başınıza bir iş kurmak istiyorsanız şimdi sermaye bulabileceğiniz yöntemleri sıra ile sizlere aktarmaya çalışalım.

İlk önceliğini sermaye bulma konusunda devlet destekli sermaye kaynaklarını tercih etmeniz olacaktır. Bu destekler geri ödemesiz yani hibe şeklinde olabiliyor. Miktar artarsa size kredi de sağlanıyor bu sayede işinizi büyütebiliyorsunuz. Bunun için başvurunuzu KOSGEB’e yapmanız gerekiyor. Bu kuruluşu artık bilmeyen neredeyse yok. Detaylarına girmeyeceğiz. Sitemiz de bu konuyla ilgili daha detaylı yazılar bulabilirsiniz.

Ayrıca devlet destekli Kalkınma Ajansları da bulunuyor. Buralara başvurarak sermaye bulabilirsiniz. Bu kalkınma ajansları bölgesel olarak çalışmaktadır. Kendi bölgenizde ki kalkınma ajansının desteklediği yolları bilmeniz ve ona göre başvuru yapmanız gerekiyor.

Eğitimli bir bireyseniz desteği almanız gereken kuruluşların ilk sırasında TUBİTAK geliyor. Son yıllarda teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişmelerin ışığında bu alana yatırım yapmak isteyenlere yüksek miktarlarda destek sağlanıyor.

Şimdiye kadar saydığımız tüm sermaye bulma yöntemleri devlet desteklidir. Bunların yanında sektöre göre değişkenlik gösteren özel kuruluşların sağladığı desteklerde bulunuyor. Bu şirketleri bulmak için yatırım yapmak istediğiniz sektörü belirledikten sonra biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

[Toplam:1    Ortalama:2/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉