• PAYLAŞ

Kilo Verme Sırasında Yapılan Hatalar Nelerdir?

  • 25/07/2017 - 17:00
  • 0 Yorum
  • 591 görüntüleme

Fazla kilolar günümüzde birçok insanın en büyük sorunudur. Bundan kurtulmak için birçok kişi farklı yöntemler deniyorlar. Bazıları son çare olan ameliyatı tercih ederken, bazıları iradesine hakim olarak yemekten vazgeçiyor. Tabi fazla kilonun miktarına göre daha hızlı bir şekilde ondan kurtulmak mümkün olmuyor. Belirli bir süreç sonucunda fazla kilolardan kurtulmak doğru yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Birçok insan kilo verme esnasında önemli hatalar yapıyorlar. Bunlardan kurtulmak için yapmanız gerekenleri ve önemli hataları sizler ile paylaşacağız. Kilo vermeniz gerektiğiniz vücut kitle endeksiniz ile fark edersiniz. Bu boy ile kilo arasındaki oran anlamına gelmektedir. 180 boyundaki bir erkeğin ortalama kilosu 70 kilo civarında olmalıdır.

 

Zihinsel Olarak Hazır Hissetmek

Kilo vermek tamamen bir irade meselesidir. Bu konuda kendinizi öncelikle hazır hissetmeniz gerekiyor. Bu konuda hazırlık sürecinin doğru şekilde ilerlemesi kilo vermeniz konusunda çok belirleyici olacaktır. Ancak kilo verme konusunda zihinsel olarak hazır değilseniz bu süreç imkansız bir hal olacaktır. Zihinsel olarak kendinizi hazırlamak için neden kilo vermek istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Başkalarına güzel görünmek için mi yoksa sağlıklı bir vücuda sahip olmak için mi bu kiloları vermek istiyorsanız karar vermelisiniz. Bu kişiden kişiye farklı olan bir durumdur. Bazıları güzel görünmek için kilo vermek isterler bazıları da fazla kilolarından kurtularak sağlıklı bir vücuda sahip olmak için kilo vermek isterler.

Fazla Kilolar Hakkında Bilinen Yanlış İnanışlar

Fazla kilolar çok gereksiz ve sağlıksız bir görünüme sahip olmanız anlamına geliyor. Yani insanlar sizleri fazla kilolarınızdan dolayı sıklıkla yargılayabilir ve kötü olarak nitelendirebilir. O nedenle bu konuda kendimizi çok zor bir durumda hissedebiliriz. Fiziksel olarak hangi ölçüler içerisinde olmamız gerektiği günümüzde çok sayıda bildirim ile bizlere hatırlatılıyor. Ancak fiziksel ölçüler konusunda herhangi bir kalıbın içerisinde olmak zorunda değiliz. Tek bir kalıba uygun olarak bir şeylerin içine girmek gerçeğe aykırıdır. Kadın ya da erkek olmanız fark etmiyor vücudunuzun hakimiyeti tamamen sizde olmalıdır. Fazla kilolarınızın da ciddi anlamda sağlığınız açısından size zarar vereceğini unutmayın.

Aç Kalmak

İnsanlar fazla kilolarından kurtulmak için ilk çara olarak yemek yememeyi tercih ederler. Uzun süreler aç kaldıklarında daha hızlı bir şekilde kilo vermelerinin gerçekleşeceğini düşünürler. Kısmen bu konuda haklı olabilirler. Ancak bu kiloları sağlıklı bir şekilde vermedikleri için bu sürecin devamında hastalıklarda sıra ile ortaya çıkmaya başlar. Kilo vermek için sağlıklı tüketim gerektiren besinlerden tamamen vazgeçmek ya da tamamen besinlerden uzaklaşmak yanlık bir seçim olacaktır. Bunun yerine normal üç ana öğün yapılması bunların arasında da iki saat aralıklarla ara öğünler yapılmalıdır. Bu metabolizmanızın hızını arttırarak tahmin ettiğinizin aksine daha hızlı kilo vermenizi kolaylaştırır.

Spor Yapmama

Kilo vermek istiyorsanız kesinlikle spor yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Birçok insan kilo verme işlemi esnasında spor yapmamayı tercih ediyor. Özellikle de spor yapmaya metobolizması yavaş çalışan kişilerin ağırlık vermesi gerektiğidir. Bunun için spor salonuna gidip saatlerce süren antrenmanlar yapmak ve bunlara yüklü bedeller ödemek zorunda değilsiniz. Bunu sevip ya da sevmemeniz önemli değildir. Eğer kilo vermek istiyorsanız bu konuda kendinizi ikna etmelisiniz. Ağır sporlar yapmak zorunda değilsiniz. Basit bir şekilde yürümek ya da evde belirli egzersizler yapmak yeterli olacaktır. Yüzme, ip atlama ve açık hava da yapılan koşular yüksek kalori yakan sporlar olduğu için tercih edilebilir.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉