• PAYLAŞ

Yatırım Fonu İle Para Nasıl Biriktirilir?

  • 25/07/2017 - 21:00
  • 0 Yorum
  • 877 görüntüleme

Para biriktirmek her zaman zor olmuş, irade gerektiren bir iştir. Elinizde ki parayı istediğiniz her hangi bir şeyi almaya ya da keyfinize göre harcamak yerine bir kenarda uzun süre bekletmeyi başaran insanlar iradelerine sahip olanlardır. Bunu başarmak için farklı araçlar kullanılır. Bunlardan birisi de yatırım fonlarıdır. Özellikle son yıllarda talep bu fonlara daha da fazla artmaktadır. Bunun en önemli nedeni tek bir zaman dilimi içerisinde alım satım yapma zorunluluğun olmamasını sağlamasıdır. Bu fon sayesinde belirsiz bir zaman dilimi içerisinde rutin geliri olmayan farklı zamanlarda gelir elde edebileceğiniz bir sürecin içine girmiş oluyorsunuz. Tabi bunu yapmak başlangıçta biraz zor olabilir.

Yatırım Fonlarının Yapısı

Bunların şekil alması yatırımı yapan kişinin tamamen beklentisine kalmış bir durumdur.  Diyelim ki yatırımcı risk almak istemiyor. Düşük risk ile sisteme dahil olarak gelir elde etmek istiyor. Bunun için sabit getirisi olan bir yatırım fonu oluşturulabilir. Yatırımcı kişi borsada yatırım yapmak ve bu yatırımını borsa konusunda oluşturulan portföylerde hisse senetleri ve borsa endeksleri konusunda uzaman olan kişilerin yönetmesinin istiyorsanız A tip fon yatırımını tercih etmesi doğru karar olacaktır. Başlangıçta dediğimiz gibi bu fonları tanımak gerekiyor. Ardından kendi yatırım yapma çizginizi belirleyip içeriğine giriş yapmanız gerekiyor. İstediğiniz gelir miktarını elde etmeyi başarmış olursunuz.

Yatırım fonunun diğerlerine göre en büyük avantajı ise yatırımın anlık, günlük ya da uzun vadeli olarak yapılabilmesine imkan tanımasıdır. Düzensiz bir şekilde gelir elde ediyorsunuz. Başkaları gibi ayın belirli günlerinde tüm gelirinizi elde edemiyorsanız. Haftalık ya da günlük gelirleriniz var. Yatırım yapmak için bu fonu tercih ederseniz sürekli olarak ekleme yaparak yatırım miktarınızı yükseltebilirsiniz. Pazartesi günü 100 TL yatırım Çarşamba günü buna 200 TL rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Bu fonu özetlemek gerekiyor nominal bir diğer üzerinden belirli bir adet yatırım yapılabildiği için bütçeye uygun birikim yapmak için bir şans ortaya çıkmış oluyor. O nedenle yatırım fonlarına ilgi günümüzde daha yüksek bir oranda artış göstermiş oluyor.

Yatırım için doğru bir kanal olmakla birlikte ihtiyaç halinde elde bulunan yatırım fonunu bozdurma şansınız var. Yatırım yaptınız ve belirli bir süre sonrasında paraya ihtiyacınız oldu bunun için diğer yatırım araçlarında bozulmalar olması gerekir. Ya da hepsini bozdurmanız gerekmektedir. Ancak yatırım fonlarında böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece ihtiyacınız olan belirli bir kısmı bozdurarak yatırım fonunu etkilemeden işlem yapmış olursunuz. Bu durum yatırım fonunun diğer yatarım araçları karşılaştırıldığında çok önemli bir avantaja sahip olmasını beraberinde getirmektedir. Bunu değerlendirmek için tek yapmanız gereken doğru tercihleri yaparak yatırımınızı bu fonun tamamını içerecek şekilde oluşturmanız gerekmektedir.

Yatırım fonunu tercih edilmesinin nedenleri vardır. Bunlar performansın sürekli ve düzenli olmasını sayabiliriz. Fonlar içerisinde geçiş yapmak, bozdurma ve fon alırken herhangi bir komisyon ödenmemesi avantajlardan birkaç tanesidir. Bu fonları yöneten kişilerin bankalar, aracı kurumlar ve finansal kuruluşlarda çalışıp SPK tarafından belirli bir izin belgesine ihtiyaç duymasıdır. Ayrıca SPK tarafından belirlenen kanunlar tarafından çevrelenmiş olması yatırımcılara herhangi bir zarar gelmeden işlem yapılmasını sağlamaktadır. Bu yatırım fonu istikrarlı bir gelire sahip olmayan kişiler tarafından tercih edilmesi mantıklı olacaktır. Ev hanımları, öğrenciler, ziraatçi gibi bir meslek grubuna sahip olan kişilerin küçük birikimler ekleyerek yatırım yapabilecekleri bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem bozulabilmesi hem de istenildiği zaman ekleme yapılması tercih edilme nedeni olmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉