• PAYLAŞ

Kiracı Olmak mı, Ev Sahibi Olmak Mı Daha Avantajlıdır?

  • 20/05/2017 - 14:55
  • 0 Yorum
  • 575 görüntüleme

Her insanın günün birinde ev sahibi olma hayali vardır. Bazıları bu konuda daha şanslı doğarken bazı insanalarda yıllarca çalıştıktan sonra bir ev alabilecek parayı biriktirebiliyor. Ancak her zaman ev sahibi olmak insanlar için bir avantaj olarak öne çıkmıyor ya da kiracı olmanın da mutlaka avantajları vardır. Bazı insanlar düşünce yapıları gereği ev alana kadar paralarını başka noktalarda değerlendirmeyi daha mantıklı buluyor. Bu konuda çok fazla tartışma ve fikir var diyebiliriz. Ancak sorunun doğru cevabının bulunacağını tahmin etmiyoruz. Ancak bakış acısına göre soru da doğru cevaplar farklılık gösterebilir. Şimdi sizlere farklı bakış açılarına göre bazı cevaplar verelim. Sizde kendinize göre bunları yorumlayarak düşüncelerinizi paylaşın.

Ev Sahibi Olmanın Zorluğu

Her insanın ev sahibi olmak istemesi bir gerçektir. Tabi ev alırken günümüzde yaşanan en büyük sorun ev fiyatlarının çok yüksek olmasıdır. Eğer çok yüksek bir gelir kaynağınız yoksa hayatınızı geçindirmek için aldığınız maaşınızdan biraz birikim yaparak kenara para atabilirsiniz. Bu sayede gelecekte bir ev sahibi olabilirsiniz. Yada bankaların sunmuş olduğu konut kredilerine başvurabilirsiniz. 60 ile 120 ay arasında değişen konut kredileri vardır. Eğer bunu ödemeyi gözünüz alıyorsa başvurmakta hiçbir sakınca yoktur.

Ancak gelir kaynağınızın eminliğinden şüphe duyuyorsanız size tavsiyemiz bu konuda fazla ileriye gitmemiz olacaktır. Çünkü ödeyemediğiniz an ipotekli olarak verilen kredi yüzünden oturduğunuz ev elinizden alınacaktır. Buda yıllarca ödediğiniz paraların boşa gideceği anlamına gelecektir. Bunun yanında kira ödemeseniz dahi ödeyeceğiniz aidatlar bulunacaktır. Ve emlak vergisini ödemeniz gerekecektir. Tek avantajınız kira ödememek olacaktır. Tabi yüksek bedelli bir kira ödüyorsanız o eve sahip olmak gibi büyük bir avantaj olmayacağını da ekleyelim. Bunun yanı sıra ilk kez yeni yapılan bir binadan ev aldığınızda tapu ve sigorta masraflarının da olacağını eklememiz gerekiyor. 95 bin TL’ye aldığınız ev size 100 bin TL’ye gelecektir. Birden çok eviniz varsa düzenli kira geliri için mantıklı bir tercih olabilir.

Kiracı Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

Kiracı olmak bazen çok sıkıcı olabilir. Her ay düzenli olarak ev sahibine ödeme yapmak bu sıkıcılıkların başında gelmektedir. Özellikle doğduğumuz topraklardan uzak diyarlara gittiğimizde ve orada yaşamak zorunda olduğumuzda bunu mecburen yapmak zorundayız. Eğer çok uzun süre burada kalacağınızı düşünüyorsanız ve planlarınız dahilinde bu varsa bir ev almak daha mantıklı bir tercih olacaktır. Örneğin 10 yıl yaşayacağınız bir yerde 120 ay vadeli bir kredi çekerek ev kredisine girebilirsiniz. Oradaki işiniz bittikten sonra elinizde bir eviniz olmuş olacaktır. Hem orası ile başka bir yere gitseniz dahi bağınızı koparmamış olursunuz. Bu konuda mantıklı düşünmekte fayda vardır.

Ancak çok kısa süreli bir yaşantı için orada kalacaksanız kiracı olmak daha avantajlıdır. Hazır bir evde oturacak emlak vergisi, sigorta ve kiracı derdi ile uğraşmayacaksınız. Bazı durumlarda kiracılar ev sahiplerinin başına dert olabiliyor. Bunun birçok örneğini mutlaka görmüşsünüz ya da yaşamışsınızdır. İşiniz bittiğinde ise çıkacağını belirtmeniz yeterli olacaktır. Kiracı olmanın en büyük avantajı budur. Kiracı çıktıktan sonra diğer kiracı için evi hazırlama zahmetine girmenize gerek kalmaz. Verdiği zararları tamir ettirmek zorunda da kalmazsınız. Ancak verdiğiniz kira paralarının boşa gittiğini düşünebilirsiniz. Onun yerine bir ev kredisini ödeseniz daha mantıklı olacağını düşüne bilirsiniz. Yazının başında dediğimiz gibi o an ki hayat durumunuza göre kiracı olmak ya da ev sahibi olmak farklı avantajlar sağlayacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉