• PAYLAŞ

Kıymetli Madenler nelerdir? Yatırımı Nasıl Yapılır?

  • 28/07/2016 - 11:59
  • 0 Yorum
  • 1043 görüntüleme

En çok bilinen ve yatırım yapılan kıymetli madenlerin başında altın ve gümüş gelmektedir. Bu tür yatırımlar büyük yatırımcıların genellikle yatırım listelerini çeşitlendirmek amacıyla kullandıkları enstrümanlar olarak bilinmektedir. Tercih edilme nedenlerinin başında günlük hayatta sıklıkla karşılaşmamız ve fiyatı konusunda ön bilgiye sahip olmamızsa etkilidir. Fiyatının yakın zamanda yükseleceğine ya da düşeceğini öngörme şansına sahibiz. Bu tür yatırımları küçük miktarda dahi eklemeler yapılsa ileride yüksek ek gelirler getirebilme imkanı vardır. Bu yatırım araçları aynı zamanda en az riske girerek en yüksek kazancı elde etmenize yardımcı olmaktadır.

Yüzyıllar öncesinden günümüze kadar değerini kaybetmeden gelen ve kıymetli maden denildiğinde ilk akla gelen yatırım aracı olan altın en çok tercih edilen üründür. Bu yatırım aracına insanoğlu hiçbir zaman yatırım yapmaktan vazgeçmez. Düğünlerimizde takı olarak altının tercih edilmesi bunun bir göstergesidir. Altın ileride mutlaka değer kazanacağının düşünülen bir yatırım aracıdır. Altının yanı sıra kıymetli maden sayısı tahmin ettiğinizden çoktur. Gümüş, platin ve paladyum en çok işlem gören kıymetli madenlerdendir. Altın fiyatları bu madenlerinde fiyatlarını etkilemektedir. Eğer altın düşerse bunlardan düşer, altın fiyatı yükselirse bu madenlerinde değeri yükselir. Bu nedenle bu madenlerin hepsi aynı yatırım portföyünde yer almaktadır. Bu madenler ile çeşitlendirilen portföy daha çok kazanç elde edilmesine yardımcı olmaktadır.

kiymetli-madenler-nedir-yatirimi-nasil-yapilir

Hisse olarak bu ürünlere yatırım yapabileceğiniz gibi fiziksel olarak bunları elde ederek yatırım da yapabilirsiniz. Bu konuda vereceğimiz örnekte ilk sırada gene altın vardır. Altın yatırımları genellikle insanlar tarafından fiziksel olarak yapılmaktadır. Çok çeşitli altın ürünlerinden istedikleri tercih ederek yatırımı gerçekleştirebilirler. Bu en çok bilinen ve tercih edilen yatırım şeklidir. Ayrıca isteyenler günümüzde altına fiziksel olarak değil farklı yollar ile de yatırım yapabilir. Bu yollardan bir tanesi Borsa üzerinden yapılabilecek yatırımdır. Ayrıca Forex piyasalarında da kıymetli madenler ile işlem yapma şansına sahipsiniz. Yatırımlarınızın hangi yönde olacağını belirlemek tamamen size kalmıştır. Çünkü altın konusunda emin olabileceğiniz bir şey varsa kısa bir süre bile değerini kaybetse dahi mutlaka eski fiyatına geri gelecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉