• PAYLAŞ

Kolit Hastalığı Nedir ve Nasıl Anlaşılır ?

  • 03/08/2016 - 23:01
  • 0 Yorum
  • 1120 görüntüleme

Kolit hastalığı, vücudumuzda bulunan kalın bağırsakların iltihaplanmasına verilen isimdir. Kolit hastalığı, sindirim sistemini oldukça olumsuz etkileyen hastalıkların başında gelir diyebiliriz. Kolit hastalığın kendi arasında 7 farklı türü bulunur. Hastalığın nedenleri ise bu türler arası oldukça fazla farklılık gösterir. Hastalığım tam olarak tedavi edilmesi henüz mümkün değildir. Hastaların yaşam boyunca ilaç kullanımı sayesinde ancak ilerlemesi durdurulur.

kolit-hastalığı-nedir?

Kolit Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

-Ciddi kilo kaybı

-Vücutta makatta fistül ve fissür

-Ani mide bulantısı, beraberinde kusma

-Akıntılı şekilde, kanlı şekilde ishal

-Kabızlık

-İştahsızlık

-Halsizlik

-Şiddetli karın ağrısı

-Eklem bölgelerinde ağrı

-Ani yüksek ateş

-Ciltte pul pul dökülme

-Kansızlık

Kolit Hastalığı Çeşitleri Nelerdir ?

Ülseratif kolit: 

Genel olarak karşılaşılan kolit türüdür. Kalın bağırsakta ödem aynı zaman da iltihap ve yara oluşur. Vücutta bağırsak dışında yayılma göstermez. Hastalığın tam olarak oluşum nedeni halen tespit edilmemiştir. Hastalık esnasında kullanılan ilaçlar, ince ve kalın bağırsakta iltihaplanma oluşumunu tetikler.

Mikroskobik kolit: 

Kolojenöz ve Lenfositik kolit olmak üzere kendi arasında ikiye ayrılır. Hastalık aşırı düzeyde antibiyotik alımı ve çeşitli bakterileri türleri  nedeniyle oluşur.

Spastik kolit: 

Hastalık bayanlarda görülme oranı en fazla olan kolit türüdür. Şiddetli spazmlara neden olan hastalıkta, iltihaplanma oluşmaz. Yetişkinlerin neredeyse % 20’sinde görülen hastalığın nedeni henüz belirlenmiş değildir. Heyecan ve stres nedeniyle oluşabilen bir hastalıktır.

Crohn hastalığı: 

Diğer türlerine göre kalın bağırsak dışına yayılma gösteren kronik bir hastalıktır. Hastalığın oluşumunda çevre faktörlerinin yanı sıra, genetik sebeplerde hastalığın oluşmasında son derece etkilidir. Vücutta herhangi bir sindirim organında oluşması olasıdır. Vücutta karnın sağ alt bölgesinde ağrıya neden olur.

Hemorajik kolit ve İskemik kolit, Kimyasal kolit ve Bulaşıcı kolit nadiren görülen diğer kolit çeşitleridir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉