• PAYLAŞ

Konsantrasyon Haplarının Çocuklarda Kullanmayın

  • 29/06/2016 - 18:52
  • 0 Yorum
  • 930 görüntüleme

 

Son zaman kullanımı oldukça yaygınlaşan konsantrasyon hapları kesinlikle bilinçsiz kullanılıyor. Konsantrasyon hapları çocukların okulda, sınavlarda dikkatlerini arttırmak için kullanılan haplar uzmanlar tarafından ciddi bir şekilde uyarıyor telafisi olmayacak kadar büyük hatta ölüme kadar gidebilecek sonuçlar doğurabiliyor. Bu tarz ilaçların sınavlarda başarılı olunsun diye üretilmediği asıl amacının dikkat bozukluğu ve sağlık sorunları olanlar için hazırlandığı içeriğinin tamamı buna odaklı olduğunu belirtirken doktor tavsiyesi haricinde kullanılması gerektiğinin altını çiziyorlar.

içerik

Konsantrasyon ilaçları hekim denetiminde alınması gerektiği gibi aynı zaman da tüm ilaçların zararlı olabileceğini hatırlatmak isteriz. Bu nedenle konsantrasyon ilaçları da hekim denetiminde kullanılmadığı zaman oldukça tehlikeli yan etki yapabilecek ilaçlardır. Bu ilaçların kullanım alanını açarsak daha çok çocuklarda 6 yaş ve üzerindeki, ergenlik çağındaki bulunan gençlerde görülen ciddi dikkat eksikliği – hiperaktivite bozukluğu olan (halk arasında hiperaktif olarak bilinir )ve kendine zarar verme eğilimi olan çocuklar da kullanılabiliyor. Ancak bu durumlarda bile  öncelikle dikkati değerlendiren testler mutlaka yapılmalıdır. Öğretmenin verdiği bildirimler, anne babanın izleniminin  bilgiler testler arasında bulunuyor.

Öğrencilerin derslerinde çok  daha dikkatli olmaları için kullandıkları konsantrasyon hapları sonucu ölüme kadar varan yan etkiler yaratabiliyor. Bu haplar aslın da sadece kırmızı reçete ile satılabiliyor. Yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu ve karaciğer bozukluğu yoksa mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Piyasada bulunan konsantrasyon artırıcı ilaç olarak Ritalin ve Adderall hapları bulunmaktadır. Bu ilaçlar eczanelerde sayılmaktadır ve hekim tarafından tavsiye edilmemiş yada reçete edilmemişse asla kullamamalısınız.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉