• PAYLAŞ

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

  • 17/10/2016 - 11:25
  • 0 Yorum
  • 861 görüntüleme

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Şirketinizi zor durumdan kurtarmak ya da daha büyümesine yardımcı olmak için bankalardan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ya da ihtiyaçlarınızı karşılamak, araba ya da ev almak için kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bankalar size bu kredileri vermek ister ancak onların istedikleri şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Ancak o şekilde size kredi kullanma imkanı sağlarlar. Bu yayınımızda sizlere kredi başvurusu neden red alır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bunun olmasının çok farklı nedenleri vardır. Bankalardan kredi alamıyorum ne yapmalıyım sorusuna cevap arıyorsanız bu soru tam da sizin içindir. Dikkatlice okuyun mutlaka sizi ilgilendiren bir bölüm vardır.

Şimdi yazımıza kredi başvurularına neden olan konuları birer birer açıklayarak devam edelim. Mutlaka size uygun bir neden bulacaksınız o nedenle sorunları dikkatli okumanızı tavsiye ediyoruz.

kredi-basvurusu-1

Eksik Başvuru Formu Sunulması; İnsanların kredi başvuruları esnasında yaptıkları en büyük hata gerekli formları eksik olarak doldurmalarıdır. Banka size güvenmek istiyor onun için şeffaf olmanız çok önemlidir. Araştırmaların sonucunda uygunsuz bir eşleşme bulurlarsa kredi başvurunuz ret alabilir. Bilgi eksikliği nedeniyle birçok kredi başvurusu bankalar tarafından kabul edilmiyor.

Bankalar ile olan ilişkileriniz: Kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasının nedenlerinden birisi de diğer bankalarda geçmişte yaşanan olumsuz olaylardır. Birçok insan kredi başvurusu yaparken diğer bankalarla hiçbir sorun yaşamadım yalanına başvuruyor. Ancak bu yalanın ortaya çıkması çok kısa sürüyor. Çünkü bankalar arasında yapılan anlaşma ile kredi başvurularında olumsuz ya da olumlu hareket eden müşterilerin geçmişleri rahatlıkla ortaya çıkarabiliyor. Bu nokta da unutmamanız gereken kredi başvurusu yaptığınız banka diğer bankalar ile olan ilişkilerinizi referans olarak kabul etmektedir.

Gelir ile Orantısız Aylık Taksit Oranı; Almak istediğiniz kredi miktarının aylık ödeme tutarının sizin gelirinizin yüzde 30’unu bankalar geçmemesini isterler. Yani aylık 1000 TL geliriniz varsa istediğiniz kredi tutarının aylık maksimum ödemesinin 300 TL’den fazla olmaması gerekiyor. Bu oranın altında ya da üstünde olursa kredi ihtiyacınız ret olunacaktır. Ancak aylık ödeme tutarım 250 TL çıktı ama gene kredi alamadım diyorsanız bunun nedeni diğer bankalara da kredi ödemesi yapıyor olmanız olabilir. İki aktif kredi ödüyorsanız ve bunların tutarı 400 TL’yse geliriniz 600 TL’ye düşecek ve ödeme miktarınız 180 TL olacaktır. Ancak bu miktarda ödemesini yapabileceğiniz kredi alabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu Puanı; Yeni yapılan bankacılık düzenlemesi ile birlikte insanların bankalarda yaptıkları işlemlere göre puan veriliyor. Bu puanların düşük ya da yüksek olması sizlere olumlu ya da olumsuz faydaları olacaktır. Kredilerin ret yemesinin yüzde 90 nedeni budur. Bu kredi notunun düşük olmasının en büyük nedeni daha önce bankalardan kredi kullanmış ve bu kredileri düzenli bir şekilde ödememenizden kaynaklanmaktadır. Ayrıca kredi kartlarının düzenli ödenmemesi, gecikmeli olsa ödenen kredi taksitleri kredi kayıt bürosu puanınızın düşmesine neden olacaktır. Bu puanın tekrar yükselmesi ve kredi kullanmanızın önüne geçmesi için bankalara yapacak olduğunuz tüm ödemelerinizin zamanında yapılmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Belirli bir zaman alsa da sonunda kendinizi bankalara karşı güvenli kabul edilecek bir konuma getirebilirsiniz.

Birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmak; Bankalar bir rekabet içinde olsalar da olumlu ve olumsuz müşterilerinin bilgilerini birbirleriyle paylaşıyorlar. Aynı zamanda başvuru sürecinde olan kredileri de açıklıyorlar. O nedenle bir kişinin birden fazla bankaya aynı anda başvuru yapması onu diğer bankanın nazarında negatif bir puan olarak dönüş yapacaktır. O nedenle birden fazla bankaya aynı anda kredi başvurusu yapmamaya dikkat edin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉