• PAYLAŞ

Kredi Kartı Borcunda Bilinmesi Gerekenler?

 • 29/03/2017 - 16:02
 • 0 Yorum
 • 761 görüntüleme

Kredi Kartı Borcunda Bilinmesi Gerekenler?

Günümüzde bir çok kişi kredi kartını nakit paraya tercih etmektedir. Bunun birçok nedeni vardır. En başlıca nedeni ise insanların yanında yüklü miktarda para taşımak istememesidir. 10 bin TL’yi yanınızda mı daha avantajlı yoksa limiti 10 bin TL olan bir kredi kartı taşımak mı daha mantıklıdır? Bu soruya herkesin cevabı aynıdır. Tabi kredi kartının birçok avantajı olduğu gibi yanlış kullanımda insanları ekonomik olarak sıkıntıya sokabilir. Öncelikle kredi kartı ile ilgili bilgileri eksiksiz öğrenmeniz gerekiyor. Üzerinde ki ifadelerin ne anlama geldiği, nasıl kullanılması gerektiğini ve borcun nasıl ödenmesinin doğru olacağını öğrenmeniz gerekiyor. Kredi kartı borcu ile ilgili bilinmesi gerekenleri detaylı bir şekilde size açıklamaya çalışacağız.

 1. Hesap Kesim Tarihi

Bildiğiniz gibi kredi kartı borçları aylık olarak ödenmektedir. O ay ödenecek kredi kartı borcu hesap kesim tarihinden önce yapılan tüm harcamaları kapsamaktadır. Her kullanıcı için bankalar tarafından belirlenmektedir. Genelde son ödeme tarihinden 10 gün önce olmaktadır. Yani son ödeme tarihiniz ayın 11’yse hesap kesim tarihiniz ayın 1’i olacaktır. Eğer ayın ikisinde kredi kartınızı kullanırsanız borcunuzu tam 40 gün sonra ödeme şansına sahip olursunuz. O nedenle son ödeme tarihinden daha çok hesap kesim tarihini bilmek ve bu 10 günlük arada harcama yapmanız daha mantıklı olacaktır.

 1. Kredi Kartı Ekstresi

Bir ay boyunca taksitli ya da tek çekim olarak yaptığınız tüm harcamalarınızın size postalanarak borç bildirimi bankalar tarafından yapılır. O ay içerisinde yaptığınız tüm harcamaları kendiniz bir yere yazmadıysanız buradan kontrol edebilirsiniz. Günümüzde kağıt tasarrufu yapmak amacıyla kredi kartı ekstreleri e-fatura olarak kredi kartı kullanıcılarına gelmektedir. Eğer bu detaylı bildirim içerisinde sizin harcamadığınız bir borç belirtilmişse bu konuda bankanızdan bilgi alabilirsiniz. Onlarında bu konuda bilgisi yoksa yapmanız bu harcama konusunda bankadan blokaj yapmasını isteyebilirsiniz. Ve gerekli noktalara itirazda bulunabilirsiniz. Çünkü kötü niyetli kişiler kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmiş olabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

 1. Dönem Borcu

Kredi kartınız ile ilgili ekonomik bir sorun yaşamak istemiyorsanız yapmanız gereken borcunuzu düzgün bir şekilde ödemek olacaktır. Borç iki ay arasında belirli tarihlerde yapılan harcamaları ifade eder. Yani bu sürede yaptığınız harcamalar sizin o dönemki borcunuzu oluşturacaktır. Ve son ödeme günü geldiğinde bu borcunuzu tam olarak ödemeniz önemlidir. Borcunuz hesap ekstrenizde size bildirilecektir. Bununla birlikte asgari ödeme tutarınız gelecektir. Bu ekonomik olarak sıkıntı yaşadığınız durumlarda kullanmanız size sunulan bir avantajdır. Ancak kullanmamanız daha doğru olacaktır. Yapmanız gereken kredi kartınızı gününde tüm borcunuzu kapatacak şekilde ödeme yapmaktır. Bu sayede o dönemki borcunuzdan kurtulmuş olursunuz.

 1. Asgari Ödeme

Dönem borcunuz ile birlikte kredi kartı ekstrenizde o ay ödeyebileceğini en az tutarı ifade etmek için asgari ödeme miktarı da yazar. Bu bankalar tarafından kanunla belirlenen standartlarda ekonomik olarak sıkıntı yaşayan kullanıcılarına kolaylık sağlamak için sunulur. Bu tutar o ay ki kredi kartı dönem borcunun yüzde 30’u alınarak hesaplanır. Diyelim ki dönem borcunuz 1000 TL olsun. Bu şekilde hesaplarsak ödemeniz gereken asgari tutar 300 TL olacaktır. Bu tutarı senede sadece 1 ya da 2 kez kullanmanız doğru tercih olacaktır. Yapılan kanunlar ile 3 ve daha fazla asgari ödeme yapan kişilerin kredi kartı kullanımı bloke edilmektedir. Ayrıca bu yüzden kredi notunuz düşecektir.

 1. Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Başınıza Gelebilecekler

Kredi kartı kullanırken çok rahat olan ancak borç ödeye geldiğinde sıkıntı yaşayan insanların başına büyük sorunlar açabiliyor. Borcunuzu gününde eksiksiz olarak ödemezseniz ilk olarak başınıza gelecek kredi kartınızın kullanıma kapatılması olacaktır. Bu durumda yapmanız gereken banka ile iletişim geçerek bu konuda kendinize yardım alabilirsiniz. Aksi taktirde kredi kartı borcunuzu geciktirmeniz nedeniyle yüksek faiz ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca bu nedenle bankaların gözünde güveniniz sarsılacak ve talep edeceğiniz kredilere ret cevabı alırsınız. Kredi notunuz önemli ölçüde düşecektir. Bu hata tam 5 yıl boyunca sürekli olarak karşınıza çıkacaktır. O nedenle dikkatli davranıp, önleminizi erken almak faydalı olacaktır.

 1. Kredi Kartı Ödeme Yöntemleri

Kredi kartınızı ödemekte güçlük yaşıyorsanız yapmanız gereken farklı işlemler mevcut. Kredi kartı borcunun altında yaşamaktansa bu yöntemlerden birisini tercih ederek borcunuzdan rahatça kurtulabilirsiniz. Bankanızdan talep ederek kredi kartı borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Uzun vadede rahatça ödeyerek borcunuzdan tamamen kurtulma şansını değerlendirmek doğru bir tercih olacaktır. Eğer kendi bankanızdan bu yardımı alamazsanız diğer bankaların sunduğu borç transfer kredisine başvurabilirsiniz. Bu yöntem ile tüm kredi kartı borçlarınız kapatılır ve tek bir noktaya ödeme yaparak borcunuzdan kurtulursunuz. Bu da değerlendirilmesi ve tercih edilmesi gereken borç ödeme yöntemlerinden birisidir.

 1. Taksitli Ödemelerinizi Erteleyin

Taksitli alışveriş yapmak kredi kartının en önemli avantajlarından birisidir. Ancak bunu fazla abartmak zamanla karşınıza çok büyük bir borcun çıkmasına neden olabilir. Bunda o önemsiz olarak gördüğünüz taksitli alışverişlerin büyük önemi vardır. Yapmanız gereken alışverişiniz sırasında eğer mümkünse alışverişlerinizi taksitini erteleme seçeneğini kullanmak olacaktır. Ya da bu konuda bankanız ile iletişime geçerek taksitlerinizi ertelenmesi için talepte bulunabilirsiniz. Bankalar bu konuda müşterilerine 3 ile 6 ay arasında değişen sürelerde taksit erteleme fırsatı sunuyor. Çünkü bankaların bu talepleri genelde olumlu karşılamasının nedeni olarak üzerlerine ekledikleri faiz oranları bulunacaktır. Buna katlanmanız gerekiyor.

 1. Borca Girerek Kredi Kartı Borcunuzu Kapatın

Kredi kartları dolayısıyla borçlarınızı ödeyemeyecek seviyeye geldiyseniz yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Öncelikle çevrenizde size bu konuda borç para verebilecek kişiler ile iletişime geçmelisiniz. Tabi bu sorunlar ile genelde yüzleşen insanlar aslında hiç dostlarının olmadığını ve ailelerinin onları bir başına bıraktığının farkına varırlar. Bu noktada yapmanız gereken bankaların kredi kartı borcunuzdan kurtulmanız için siz sundukları ihtiyaç kredilerine yönelmeniz gerekiyor. İhtiyaç kredilerinin en kötü yanı diğer kredi çeşitlerine göre faiz oranların çok yüksek olmasıdır. Tabi denize düşen yılana sarılır mantığı ile bunu tercih etmekten başka çareniz olmayacak. 24 ile 48 ay vadeli seçeneklere ile kredinizi çekebilirsiniz. Size tavsiyemiz bu noktaya düşecek kadar kötü bir ekonomiye sahip olmayın.

 1. Kredi Kartı Mağdurlarının Yapması Gerekenler

Hiç düşünmeden yaptığınız harcamalar yüzünden günün birinde ülkemizde yaklaşık yarım milyon kişinin olduğu gibi kredi kartı mağduru olabilirsiniz. Artık borcunuz o kadar çok yükselmiştir ki onları ödemeniz için yapacağınız hiçbir işlem kalmamıştır. Bu da sizi bir anda kredi kartı mağduru yapacaktır. Tabi bir anda olmamıştır bu durumun geçmişi çok eskidir. Bu duruma düşmemek için kredi kartınızı nasıl kullanmanız gerektiği konusunda sitemizde çok sayıda makale bulunuyor. Onlardan yararlanabilirsiniz. Ya da bu duruma düştüğünüzde yapmanız gerekenleri yukarıda anlattıklarımızdan birisini tercih ederek kurtulabilirsiniz. Yazımızın başında söylemiş olduğumuz gibi kredi kartının çok sayıda avantajı vardır. Ancak bu avantajlar sadece doğru kullanım da size faydalı olacaktır. Umarız kredi kartı mağdurları arasına girmezsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉