• PAYLAŞ

Yaz Aylarında Tatile Gitmek İçin Birikim Nasıl Yapılır?

  • 29/03/2017 - 11:34
  • 0 Yorum
  • 785 görüntüleme

Yaz Aylarında Tatile Gitmek İçin Birikim Nasıl Yapılır?

Uzun bir kış dönemini geride bırakıyoruz. İlk bahar yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladı. Baharın ardı yaz olacak ve o bunaltıcı sıcaklarda güzel bir deniz kenarına giderek tüm bir senenin yorgunluğunu mutlaka atmak isteriz. Tabi ekonomik durumumuz buna imkan tanıdığı kadar bunu yapabiliriz. Eğer kış aylarında erken rezervasyon yaptırmadıysak  ve tatilimizin ödemesini bu zaman yapmadıysak şimdiden birikim yapmaya başlamalıyız. Eğer doğru adımları atarsanız rüya gibi bir tatil yapmak için gerekli olan miktarı rahat bir şekilde biriktirebilirsiniz. Bu konuda neler yapacağınızı bilmiyorsanız buradan sonra yazacaklarımızı dikkatli okumanızda fayda var.

Dışarıda Yemek Yemeyin ya da Bir şeyler İçmeyin

Gerekli seviyede gıdanızı almayın demiyoruz bunun için yüksek miktarlarda para harcamayız. Bazı lokantalarda yemek fiyatları o kadar yüksek olabiliyor ki belki bir aylık mutfak masrafınızı bir öğün için verebiliyorsunuz. Ya da normal bir lokantada yemek yemenin aylık maliyeti de yüksek olabiliyor. Ayrıca bu şekilde gıda almanın vücudumuza zararlı olduğu da birçok kez kanıtlanmıştır. O nedenle dışarıda yemek yemekten ya da bir şeyler içmekten vazgeçin. Birikim için atabileceğiniz adımlardan birisi budur.

Alışverişlerde indirimleri takip edin

Eğer yaz tatilinizde ihtiyacınız olan eşyaların çok pahalı olduğundan dert yanıyorsanız yapmanız gereken indirimleri takip etmek olacaktır. Sadece bu eşyalar için değil genel olarak tüm alışverişleriniz için indirimleri takip etmek size önemli tasarruf sağlayacaktır. Bu konuda birçok insan aman deyip geçiyor ancak doğrusu indirimleri takip etmektir. Yaptığınız tasarrufu gördüğünüzde neden bunu tavsiye ettiğimizi anlayacaksınız.

Birikimi Alışkanlık Haline Getirin

Birikim yapmanın en önemli anahtarı onu bir alışkanlık haline getirmektir. Yapılan araştırmalar bir insanın faydalı bir özelliği alışkanlık haline getirmesi için 66 gün boyunca sürekli yapması gerektiğidir. Tabi bu süre insandan insana farklılık gösterebiliriz. Bazıları için 30 gün yeterli olurken bazıları içinse 90 gün olabilir. Ancak süreklilik haline getirmek şarttır.

Harcamalarınızı Bir Yere Yazın

Bir ay boyunca yaptığınız küçük ya da büyük tüm harcamalarınızı bir kağıda detaylı olarak not edin. Neden harcadığınızı ve ne kadar harcadığınızı gün atlamadan mutlaka yazın. Bir ayı tamamladıktan sonra o kağıdı açarak neler harcadığınızı ve bunun ne kadarının gereksiz olduğunu görebilmenize yardımcı olur. Bu sayede gereksiz harcamalarınızın ve yapmazsanız daha çok birikim yapmanıza yardımcı olacak harcamalarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu da yaz tatili için daha hızlı bir şekilde birikim yapma konusunda size yardımcı olacaktır.

Gereksiz Harcamalarınızdan Kurtulun

Mutlaka her insanın hayatında gereksiz olduğunu bildiği ancak gene de yaptığı çok sayıda harcaması vardır. Bayanlar için aynı modele sahip çantanın iki farklı rengine sahip olmak gereksiz bir harcamadır. Ya da bir erkek için tuttuğu takımın formasının iki farklı modelini aynı sezon almak gereksiz bir harcama olacaktır. Bunlar gibi sayabileceğimiz çok sayıda gereksiz harcama vardır. Kendiniz için gereksiz olan harcamaları belirleyin ve bunları hayatınızdan çıkarmak için gerekli adımları atmaya başlayın.

Yatırım Yapmaya Başlayın

Tatil için çok kısa bir süre var, yatırımın ne faydası olacak demeyin. Bir ay da ekstra 100 TL kazanmak 5 ay sonunda 500 TL edecektir. Size hızlı geri dönüşü olan ve az kazandıran yatırımlara yönelin. Bu alışkanlığınız yoksa başlamanız için de ilk adımları atmış olursunuz. İleriki hayatınızda bu yatırımlar sayesinde daha güzel ve görmediğiniz noktalara tatile gidebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉