• PAYLAŞ

Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Kontrol Edilir?

  • 13/03/2017 - 16:35
  • 0 Yorum
  • 916 görüntüleme

Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Kontrol Edilir?

Ortaya çıkış amacı sadece insanların ekonomik durumlarına bir nebze de olsun yardım etmek olan bu bankacılık hizmeti nedeniyle başı dertte olan çok sayıda kullanıcı var. İnsanlar bu kartın tam olarak maksadını anlamadıkları için bazen önemli hatalar yapabiliyor. Bu hatalardan kurtulmak için yapacaklar hamleleri yapmakta çoğu zaman geç kalıyorlar. Bunun neticeleri de bazen çok can sıkıcı olabiliyor. Adından da anlaşılabileceği gibi bankanın belirli bir limite kadar size kredi kullanmasına izin vermek için oluşturduğu bir sistemdir. O nedenle dikkatli davranmak zorundasınız. Bir kredi çektiğiniz de aylık ödemelerini nasıl düzenli yapmak zorundaysanız bu karta da aynı özeni göstermelisiniz. Öncelikli olarak harcamalarınızı azaltmalı ve çok acil olmadıkça kredi kartınızı kullanmaktan uzak durmalısınız.

Kredi Kartınızı Almadan Dışarı Çıkın

Yanınızda kredi kartınız olduğunda yapmış olduğunuz tüm alışverişleri onunla yapıyorsanız dışarı çıkarken kredi kartınız olmadan dışarı çıkmayı deneyin. Yanınıza sadece bir miktar para alırsanız o miktara göre harcamalar yapmak zorunda kalırsınız. Ancak kredi kartınız varsa mutlaka limitiniz izin verdiği sürece alışveriş yapmaya devam edersiniz. Bu da kredi kartı borcunuzun düzenli olarak artmasına neden olur. O nedenle kredi kartı olmadan dışarı çıkmak sizi bir nebze olsun harcamalarınızı kontrol etme fırsatı verir.

Tüm ödemelerini kredi kartı ile yapmayın

Kredi kartı kullanımında kendinize kurallar belirlemelisiniz. Tüm alışverişlerinizi kredi kartınız ile yapmak zorunda değilsiniz. Kendinize belirli sınırlamalar getirin. Örneğin 500 TL ve üzeri alışverişlerinizi kredi kartınız ile taksitli bir şekilde yapacağınızı kendinize sınır olarak belirleyebiliriz. Ve kesinlikle bir taksitli borcunuz bitmeden diğerini yapmamayı ilke olarak kabul edin. Ufak harcamalar için bile kredi kartı kullanmak sizin için bir alışkanlık haline gelmesi kötü sonuçlar doğuracaktır.

Plansız Alışveriş Yapmaktan Vazgeçin

Alışverişlerinizi kredi kartı ile yapmak insanlarda sanki hiç para harcamamış hissi uyandırabiliyor. O nedenle bizden tavsiye olarak yapmanız gereken alışverişlerinizde bir plan olsun. Özellikle yüksek limitli kredi kartlarında çok sayıda plansız alışveriş yapabilirsiniz. Bu başlarda bir sorun teşkil etmese de zaman ilerledikçe başınıza bu borçları ödemekte önemli sorunlar çıkaracaktır. Aynı zamanda bu şekilde davranmak sizi alışveriş bağımlısı haline getirecektir. Bir planınız olması alacağınız ya da almak istediğiniz her şeyi sorgulamanıza neden olacaktır.

Bütçe Hazırlayın

Bütçe hazırlamak için yapılacak en basit işlem bir ay boyunca yaptığınız harcamaları küçük notlar olarak yazmak gereksiz harcamalarınızı görme de size yardımcı olacaktır. Önemsiz olarak gördüğünüz bir harcamaya ay sonunda ne kadar çok para harcadığınız görmek sizin canınızı sıkacaktır. Bunu yapmanızın ardından ondan nasıl kurtulacağınızı da öğrenmiş olursunuz. Bunlardan kurtulmak sizin kredi kartınızın da rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Harcama Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Her ay sonunda kredi kartı limitiniz kadar ödeme yapıyorsanız ve artık bu durumdan bıktıysanız bu ileri de başınızın bu borçlar nedeniyle belaya gireceğine dair bir işarettir. İlk yapmanız gereken yapmış olduğunuz harcamalarda ki alışkanlıklarınızı değiştirmeniz olacaktır. Öncelikle tüm harcamalarınızı kredi kartı ile yapmaktan vazgeçin. En ufak bir harcamayı kredi kartı ile yapmak zararlı bir alışveriş alışkanlığıdır. Bundan kurtulmak için öncelikle buna bir dur demeniz gerekiyor. Onun için hesap ekstreniz gelmeden kendi kredi kartı harcamalarınızı not olarak alın. Kendi bütçenizi hazırlamak alışveriş alışkanlıklarınızı nasıl ve ne yönde değiştireceğiniz yönünü belirleme de size yardımcı olacaktır. Biraz zorluk çekebilirsiniz ancak sonunda mutlu sona ulaşırsınız.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉