• PAYLAŞ

Uzun Vadeli Kredi ile Kısa Vadeli Kredi Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • 13/03/2017 - 11:39
  • 0 Yorum
  • 940 görüntüleme

Uzun Vadeli Kredi ile Kısa Vadeli Kredi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hayatımızda öyle anlar gelir ki bir şeylere ulaşmak için elimizden gelenden fazlasını yaparız. Bunun için maddi kaynak oluşturmak gerektiğinde ilk yapacağımız iş kredi çekmektedir. Kredi çekmek için bankalar bizlere farklı seçenekler sunarlar. Kısa, uzun ve orta vadeli kredilerden ödeyebileceğimiz miktara göre çekme hakkımız vardır. Tabi bu vadelerin belirli avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bunlar bilmek size doğru tercihi yapma konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca çekeceğiniz kredinin ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi olmasına göre değişiklik de gösterebileceğini unutmayın. Sadece vadenin süresine göre değil kredi çekerken bu detayları da göz önünde tutmayı unutmayın. İki uzun vade kısa vadeli kredileri tanıyalım. Ardından bu krediler arasında ki farkı sizler ile paylaşmaya çalışalım.

Kısa Vadeli Kredi Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi ödemesi daha hızlı olan kredi türlerine verilen bir isimdir. Peki, bu krediyi kapsayan kredilerin süresi en az kaç ay olmalıdır. Süresi 12 aya kadar olan tüm kredilere kısa vadeli kredi adı verilmektedir. Çekeceğiniz kredi miktarının taksitlerini eğer bu süre içerisinde ödeyebilecek ekonomik duruma sahipseniz sizin için daha rahatlatıcı bir seçenek olacaktır. Hem alacağınız miktarın üzerine eklenecek vade farkı az olacaktır hem de borcunuzdan kısa sürede kurtulmuş olacaksınız. Bu da onu daha avantajlı bir hale getirecektir.

Orta ve Uzun Vadeli Krediler Nelerdir?

Bunu iki farklı başlıkta anlatmak yerine tek bir başlıkta anlatmak daha mantıklı olacaktır. 12 ay ile 120 ay arasında ödeme süresi olan tüm kredilere orta vade uzun vadeli olarak kabul edilmektedir. Kredi süresi uzadıkça üzerine binecek olan fark daha fazla olacaktır. Tabi süre ne kadar uzun olursa ödeyeceğiniz miktarda otomatik olarak aşağıya doğru bir eğilim gösterecektir. Bu şekilde çekilen krediler genellikle taşıt, tadilat ve konut için talep edilmektedir. Genelde ise yüksek miktarlar için bu süreli krediler tercih edilmektedir. Üzerindeki fark daha fazla olsa da uzun vadede ödeme miktarınız daha düşük olacaktır. Dikkatli hareket ederseniz size önemli bir avantaj sunacaktır. Ve elde etmek için uzun bir süre bekleyeceğiniz hayalinize daha kısa sürede sahip olmanıza imkan tanıyacaktır.

Kısa ve Uzun Vadeli Krediler Arasındaki Farklar

Ticaretin olduğu her sektörde büyük rekabet söz konusudur. Aynı durum bankaların sunmuş oldukları kredi seçenekleri içinde geçerlidir. Tüm bankalar piyasada ki en fazla müşteriye kredi vermek için çok sayıda kampanya hazırlayıp insanları etkilemek isterler. Bunun için farkı isimlerde krediler ortaya çıkıyor. Tadilat kredisi, tatil kredisi, düğün kredisi bunlara örnek olarak verebiliriz. Bu türlerin artması da faiz oranlarının değişmesine neden oluyor. Örneğin bir ev almak için kredi çekmeye karar verdiniz. Eğer bu krediyi uzun vadeli olarak talep ederseniz faiz oranı daha düşük olacaktır. Ancak ihtiyacınız için bir kredi çekecekseniz süresinin az olması size avantaj sağlayacaktır. Uzun vadeli bir ihtiyaç kredisi çekmek size avantajdan çok dezavantaj sağlayacaktır. Tabi kredi ödeme sürelerini buradaki bilgilere çekebilmeniz için öncelikle ödeyebileceğiniz aylık maksimum tutarı belirlemelisiniz. Örneğin ihtiyaç kredinizi kısa vadeli çektiğiniz de ödeyeceğiniz miktar kazancınızdan fazla oluyorsa mecburen süresini uzatmak zorunda kalacaksınız. Tabi buda daha fazla fark ödemenize neden olacaktır. Kısa vadeli kredilerde aylık ödeme miktarı daha fazla olmaktadır. Bu sayede borcunuzdan daha hızlı kurtulmuş olursunuz. Ancak uzun vadeli kredi de miktar daha düşük olacaktır ve az az ödeyerek borcunuzdan kurtulmuş olursunuz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉