• PAYLAŞ

Kredi Kartı İle Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • 18/09/2016 - 14:40
  • 0 Yorum
  • 1092 görüntüleme

Hayatımızı kolaylaştırmak için bize bankalar tarafından iki adet kart bulunmaktadır. Birçok insan bu kartları kullanmasına rağmen temel olarak bu iki kartın arasında ki farkları bilmemektedir. Bu yazımızda sizlere kredi kartı ile banka kartı arasında ki farkların neler olduğunu kısaca anlatmaya çalışacağız. Bu bilgilerin hepsine ihtiyaç duymasanız dahi bir gün bir yere ihtiyacınızı giderebilirsiniz. İlk olarak bu kartların ortaya çıkış tarihlerini inceleyelim.

Bankalar sanayi devriminin ardından ortaya çıkan para transferi ihtiyacını kolaylaştırmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte para taşımak artık bir angarya haline geldi. 1950’lerin ortalarına doğru bankalar tarafından ilk kredi kartları piyasaya sürüldü. Ancak ilk zamanlarda gerekli ekipman her noktada olmadığı için insanlar tarafından yüksek oranda kullanım sağlanamadı. Banka Kartlarının ise ortaya çıkması ise 1970’li yılları buldu. Fiziksel yapı olarak kredi kartı ve banka kartı aynı görünmektedir. Hatta aynı olduklarını rahatça söyleyebiliriz. Ancak bu iki kartı birbirinden ayıran temel faktör sağladıkları hizmetlerdir. İkisini de ayrı ayrı inceleyerek aralarında ki farkları ortaya çıkaralım.

kredi-karti-ve-banka-karti-1

Kredi Kartları

Kredi kartı adının ilk bölümde yazdığı gibi bankanın müşterisine sağladığı krediyi istediği noktadan istediği zaman dilimi içerisinde kullanmasına imkan tanımaktadır. Bu kredi tutarı banka tarafından belirli bir limitle sınırlandırılmaktadır. O nedenle yapacağınız kart işlemlerinde her çekimde limitiniz azalacaktır. Ay sonunda yapacağınız ödeme ile limit tekrar eski miktarına gelecektir. Kartın limitini arttırabilmeniz için bankaya yapacağınız ödemelere dikkat etmelisiniz.

Banka Kartları

Kredi kartlarını ne işe yaradığını az çok anlatmaya çalıştık. Şimdi banka kartlarına değinelim. Bu kartların amacı bankada bulunan vadesiz hesabınızı kart yardımı ile kullanmanıza yardım etmesidir. Fiziksel olarak kredi kartlarına benzerler ve kredi kartının kullanıldığı her noktada rahatça kullanabilirler. Banka kartının işlem süreci hesabınızda bulunan para bitene kadar devam edecektir. Para bittiğinde banka kartı da özelliğini kaybedecektir.

Bu kartların birbirinden farklı kılan bir özellikle ikisinin de kaybolma ve çalınma yasalarının farklı olmasıdır. O nedenle yapacağınız başvuruları bu yasaların çerçevesinde yapmalısınız.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉