• PAYLAŞ

Kredi Kartı Kullanımını Nasıl Avantajlı Hale Getirirsiniz?

  • 19/06/2017 - 04:30
  • 0 Yorum
  • 613 görüntüleme

Bildiğiniz gibi günümüzde insanlar ödemelerinin büyük bir bölümünü kredi kartları üzerinden yapmayı tercih ediyor. Tabi bu daha kolay bir sistem olması ve yanında çok para taşıma derdinden kurtarması nedeniyle de sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak günümüzde insanlar kredi kartı kullanımında yaptıkları büyük hatalar nedeniyle ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Bu durumdan kurtulmak ve kredi kartı kullanımını avantaja çevirmeniz için belirli kurallara dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde istediğiniz oranda bir kredi kartı kullanıcı olabilirsiniz. Aksi taktirde büyük bir harcama yapmanız nedeniyle ekonomik anlamda kendinizi bir darboğazın içerisinde bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Belirleme

Öncelikle elinizde ki kredi kartlarının sayısını ve limitini belirlemeniz gerekiyor. Eski sistemde her banka hesabı olan olmayan tüm vatandaşlara kredi kartı vermeye çalışıyordu. Kredi kartı vererek onların harcamalarını bu yöntem üzerinden yapmalarını istiyorlardır. Ancak hesapsız bir şekilde kredi kartı alan insanlar gelirlerinin çok üzerinde bir kredi kartı limitine sahip oluyordu. Aylık 2 bin TL geliri olan bir şahsın 20 bin TL kredi kartı limiti olması çok mantıksız bir hadisedir. Size bu konuda ki tavsiyemiz kredi kartı limitinizi gelirinizin yüzde 50’sinden fazlası olmaması yönünde olacaktır. Yani 2000 TL geliriniz varsa limitiniz bunun yarısı yani 1000 TL olmalıdır. Bu ay sonunda sizin için kredi kartı ödemesini zor bir duruma sokmayacaktır.

Kredi Kartı Bonusları

Kullanmış olduğunuz kredi kartının avantajlarından birisi de bankaların sağlamış olduğu bonuslardır. Bu bonusları değerlendirebilmeniz için size tavsiyemiz bankadan kredi kartı almadan önce bu konuda nasıl bir hizmet sunduklarını öğrenmek olacaktır. Her banka daha çok kredi kartı satabilmek için sürekli olarak bu konuda çalışmalar yapmaktadır. Doğru yapılan çalışmalar kredi kartı kullanımını daha mantıklı bir hale getirmektedir. Size tavsiyemiz alışverişleriniz esnasında bonuslara dikkat ederek harcamalar yapmanız olacaktır. Nasılsa yapacağınız bir alışverişten ekstra bir gelir elde etmek kimse için zararlı olmayacaktır. Önemli olan bunlara dikkat ederek kendi hesabınıza yansımasını sağlamak olacaktır.

Kredi Kartı Taksitleri

Kredi kartlarının avantajlarından birisi peşin alacağınız herhangi bir ürünü belirli bir taksite bölerek almanızı sağlamasıdır. Ancak harcamanızın toplamının kredi kartı limitinden fazla olmaması gerekiyor. Yani 2000 TL’lik bir alışveriş yaptığınızda kart limitinizde toplamda bu kadarlık bir bakiye bulunması gerekiyor. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ekstralarınızı takip etmek olacaktır. Tek bir harcama ile doldurmak bazen mantıksız olabiliyor. Biraz peşinat vererek bu taksit sisteminden yararlanarak peşin ödeyerek alacağınız herhangi bir ürüne belirli bir taksit sayısı ile rahatça ödeme yapabilirsiniz. Taksitler bittikçe diğer harcamalarınız için hesabınızda boşluk olacaktır. Bu noktaya dikkat ederek harcama yapmanızı öneririz.

Normal Harcama ve Kredi Kartı harcama

İnsanların kredi kartını avantajlı halden çıkarmalarının en büyük nedeni hem kredi kartı ile harcama yapmaları hem de nakit olarak harcama yapmalarına devam etmeleri olmaktadır. Kredi kartını sadece belirli ödemeleriniz için kullanabilirsiniz. Örneğin tüm faturalarınızı kredi kartında otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu talimatın yerine getirilmesi sayesinde ay sonunda bu ödemeleri geciktirmeden yapmış olursunuz. Tabi bunu yaparken buraya yatırmanız gereken miktarı da harcamamaya dikkat etmelisiniz. Gelirinizden birkaç gün sonraya kredi kartı son ödeme tarihini belirlemeniz sizin için faydalı olacaktır. Çünkü bunu ödemek için belirli bir sabit paranızın olması gerekiyor. Eğer bu boşluğu değerlendiremezseniz büyük bir sorun yaşamaya başlayabilirsiniz. Dikkatli hareket etmeniz ekonomik anlamda size faydalı olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉