• PAYLAŞ

Kredi Kartının Üzerindeki sayılar nasıl belirleniyor?

  • 16/08/2016 - 18:20
  • 0 Yorum
  • 926 görüntüleme

Kredi kartı olmayan ya da kullanmayan yoktur. Bu kartların ön yüzünde bulunan 15 ya da 16 haneli numaraları mutlaka fark etmişsinizdir. Bu numaraların gelişi güzel yazılmadığı bilenler mutlaka vardır. Ancak bilmeyenlerin çoğunlukta olduğunu düşünüyoruz. Bu yazımızda sizlere bu rakamların ne anlam ifade ettiklerini ve neye göre dizildiklerini sizlere anlatmaya çalışacağız. Bu sayıların içerisinde sizin hesap numaranızdan, bankanıza kadar çok sayıda anlam bulunuyor.

İlk olarak bilmeniz gereken dünya üzerinde bu numaraları atayan tek bir kuruluş bulunuyor. Bu kuruluşun 125 bin şirketi var 3,5 milyon çalışanı bulunan ANSI kısaltmasını kullanan Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü olduğu söyleyelim. Ve bu kuruluşun kar amacı gütmediği bilgisini de ekleyelim.

Kredi kartı ile işlem yapmak için kartınızı post cihazınızın içerisinde geçirmeniz gerekiyor. Burada ön yüzde bulunan sayılar arka yüzde bulunan manyetik içerisinde bir anlam ifade etmeye başlıyor. Bu işlem sırasında ön yüzde bulunan her sayı arka yüzde bir anlam ifade edecektir.

Kullandığınız kartın ön yüzünde bulunan ilk rakam ya da iki rakam kartın sistemini ifade eder. 4 ile başlıyorsa Visa, 5 ise MasterCardtır. 37 ile başlıyorsa American Express siteminin kullanıldığını söyleyebiliriz. Bilgilerimizi vermeye bu sistemler üzerinden devam edelim.

Visa kredi kartlarında ikinci rakamdan başlayarak altıncı rakama kadar giden yazılımda sayılar ait olunan bankayı ifade etmektedir. Yedinci ve on beşinciye kadar olanlar ise hesap numaranızı ifade etmektedir. Son rakam ise Luhn algoritması kullanılarak kontrol amacı ile belirlenmektedir. Bu rakam kart numaranızı yanlış girildiği durumlar için ve dolandırıcılık için çok önemlidir.

Mastercard’da ise İkinci, üçüncü, dördüncü ya da beşinci rakamlar bankayı ifade etmektedir. Aynı şekilde bankanın sayısının ardından dizilen rakamlar ise hesap numaramızı göstermektedir. Aynı şekilde son rakamda kontrol sayısı olarak bulunmaktadır.

Ülkemizde çok fazla kullanılmayan American Express kartlarında ise üçünü ve dördüncü rakamlar kartın tipini, para birimini belirtir. 5 ile 11 rakama kadar olan sayılar hesap numarasını bildirir. 12, 13 ve 14 rakamlar hesabın içinde bulunan diğer hesap numaraları bildirir. Aynı şekilde son rakam olan 15. Rakam ise kontrol basamağı olarak kullanılır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉