• PAYLAŞ

Kredi Kartınız çalınırsa ya da kaybolursa ne yapmalısınız?

  • 25/08/2016 - 13:40
  • 0 Yorum
  • 840 görüntüleme

Kredi kartları hayatımızı çok kolaylaştıran para ödeme yöntemlerinden birisidir. Cebimizde binlerce lira parayı taşımak yerine tek bir kartı taşıyarak istediğimiz yere gidebilir ve istediğimiz alışverişi rahatlıkla yapabiliriz. Ancak bu kullanımı kolay olan kartların insanlara  kayboldukları ya da çalındıkları zaman çok fazla sorun çıkarabilecekleri de aşikardır. Eğer başınıza bu olaylardan birisi gelir izlemeniz gereken yollar vardır. Bu yolları izleyerek daha büyük zararın başınıza gelmesinin önüne geçmiş olacaksınız.

Kayıp Çalıntı Kart Bildirimi

İlk yapmanız gereken bankanız ile iletişime geçmek olacaktır. Bankanızın çağrı merkezi numarasını arayarak kayıp çalıntı kart bildirimi yapmanız kartınızı işlem yapılma durumunun iptal edilmesi için yeterli olacaktır. Bu konuda bankalar insanları bekletmeden hareket etmek için müşteri temsilcisine aktarım yapmaktadır.

Arama yapılamıyorsa alternatif yollar

Eğer kartınızı iptal etmek için bankanızı bir şekilde arayamıyorsanız size farklı bir yol tavsiye edebiliriz. Bunun için bankanızın internet sitesine giderek yetkililere ulaşabilir ya da telefonunuz da kullandığınız mobil uygulama yardımı ile bankanıza ulaşabilirsiniz.

Hesap Hareketleri

Kartınız kaybolduktan ve siz durumun farkına vardıktan sonra ilk yapmanız gereken hesap hareketlerinizi incelemek olacaktır. Çünkü hesap hareketleri kartınız ile sizin bilginiz olmadan işlem yapılıp yapılmadığını gösterecektir. Eğer işlem yapılmışsa canınız sıkılabilir ancak işlem yapılmadıysa hala geç kalmış sayılmazsınız.

İtiraz Hakkı

Sizin haberiniz olmadan bir kart çekiminin yapıldığını hesap hareketleri yaparak farkına vardıktan sonra bankanızı arayarak bu konuda itiraz da bulunabilirsiniz. Bu Banka Kartları ve Kredi Kartı mevzuatının içinde bulunan 5464 nolu yasada özellikle belirtilmiştir. Kartın haksız kullanımı nedeniyle kart sahibinin bankasına itiraz hakkı bulunmaktadır.

Suç Duyurusu

Bu harcamalar sizden habersiz yapıldığı için aynı zamanda suç duyurusunda bulunma hakkınız da vardır. Çünkü sizden habersiz yapılan kart işlemleri suç teşkil etmektedir. Bunun için özel hukuk bölümlerinden de yardım talep etme hakkınız vardır.

Yeni Kart Talebi

Yukarıda ki önlemlerin hepsini yaptınız ve herhangi bir sorun olmadığının farkına vardıktan sonra bankanızdan yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. 10 gün içinde yeni kartınız gelecektir. Bu işlem için bankalar kart yenileme ücreti talebinde bulunabilirler.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉