• PAYLAŞ

Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilir mi?

  • 03/01/2017 - 08:42
  • 0 Yorum
  • 792 görüntüleme

Kredi Öderken İkinci Kez Kredi Çekilir mi?

Bankalar aracılığı ile ev ya da araba almak istediğimiz de ya da bir ihtiyacımızı karşılamak istediğimiz nakit ihtiyacımızı gidermek için para alınan yönteme kredi adı verilmektedir. Bir krediyi çekmek için neler yapılacağını kısmen de olsa herkes az çok bilir. İyi bir kredi notuna sahip olmak, alacağınız krediyi ödeyebileceğiniz geliriniz olması gerekir. Bu şartları sağladığınızda kredi başvurusu yapmış olduğunuz banka size ödeme geçecektir. Ve sizde kredinizi aldıktan sonra istediğiniz şekilde harcama yapabilirsiniz. Bu krediyi aldıktan sonra tekrar bir kredi ihtiyacınız olursa banka size kredi verecek mi? Bu yazımız da bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kredi Öderken İkinci Kez Krediye Başvurmak

Yazımızın başında bahsetmiş olduğumuz nedenlerden birisi için kredi çekim ödeme süreciniz  devam ediyor olabilir. Ekonomik durumunuz içerisinde ikinci bir kez kredi çekme ihtiyacı duymuş olabilirsiniz. Örneğin işiniz için ihtiyaç kredisi çekmek istiyor olabilir ancak bankanın size bu şansı verip veremeyeceğinizi merak ediyorsanız cevabını hep birlikte verelim. Bir müşterinin ikinci kez kredi alabilme ihtimali tamamıyla kendi ekonomik çizgisine bağlıdır.

Yani, ikinci kez kredi başvuru yapabilir ve kredi alabilirsiniz. Bu isteğinize bankanın onay  vermesi için sizin gelir durumunuza, kredi notunuza ve önceki kredi talebiniz de ki ödeme performansınız belirleyecektir. Yani ilk çekmiş olduğunuz krediyi düzenli bir şekilde ödüyorsanız, son 5 yıl içerisinde kredi notunuzu aşağıya düşürecek bir yanlış yapmadıysanız talebinize olumlu sonuç alabilirsiniz. Bu saydığınız maddeler arasında en önemlisi kredi notudur. Kredi notu bildiğiniz gibi bankalar ile olan son 5 yılınız için verilen bir nottur. Bir kişi eğer bankalar ile son beş yıl içinde kredi kartı ödemeleri, kredi ödemeleri ya da ticari faaliyetleri nedeniyle ödemelerinde gecikme yaşamamışsa bu onun için sorun olmayacak demektir. Eğer kredi notunuz düşükse onu yükseltmeniz için neler yapacağınızı sitemizde bulabilirsiniz.

Kredi notunun ardından sizin aylık gelir miktarınız ikinci kez talep ettiğiniz krediyi alıp alamayacağınız konusunda çok önemli bir yerdedir. Eğer 5000 TL geliriniz varsa ve aylık 1000 TL kredi ödemesi yapıyorsanız ikinci krediniz için de rahatça talepte bulunabilirsiniz. Ancak 2000 TL geliri olup bunun 1000 TL’sini krediye ödüyorsanız banka size kredi vermek istemeyecektir. İkinci kredinizi çekebilmek için kredi talep ettiğiniz bankaya bunu ödeyebileceğinize dair gelirinizin olduğunu kanıtlayacak belge sunmanız gerekmektedir. Eğer o miktarın olduğunu bankaya ispatlayabilirseniz sadece ikinci krediyi değil üçüncü bir kredi daha alma şansınız olabilir.

İkinci Kez Kredi Çekerken Dikkat Edilen Hususlar

İhtiyacınızı karşılamak amacıyla ikinci kez yapmış olduğunuz kredi başvurusunda bankanız bir durumu daha hesaba katmaktadır. Bu da bankadan almış olduğunuz ilk kredinizin ödemesinin bitmesi için ne kadar ödeme kalmış olduğudur. Çünkü banka kredi isteyen kişi için bir limit belirlemiştir. Eğer bu iki kredinin yani kalan kredi ödemesinin ve alınacak kredinin limitinin toplamı bankanın o kişiye vereceği kredi limitinden fazla değilse kredi rahatlıkla verilir.

Kredi üst sınırını yükseltmek için aile bütçenize giren eşinizin maaşı, kira geliriniz gibi ek gelirleri de eklerseniz bankanın nezdin de kredi üst sınırınız yükselecektir. Bu limit yükseldiği için de ilk krediniz ile ikinci kredinizin toplamı bu sınırı geçmiyorsa bankadan ikinci hatta üçüncü krediyi bile talep edebilirsiniz. Tam bankanın istediği olan, ödemelerini günüde yapan, kredi notu ve kredibilitesi yüksek birisiyseniz sadece ikinci krediyi almakla kalmaz aynı zamanda bunu düşük faizle rahatlıkla alabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉