• PAYLAŞ

Uzun Dönemde En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

  • 03/01/2017 - 16:42
  • 0 Yorum
  • 704 görüntüleme

Uzun Dönemde En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

Uzun sürede gelir elde etmek isteyen insanlar uzun vadeli yatırım yapmada çoğu zaman başarılı olamıyor. Çünkü uzun döneme yayılan bir yatırım yapmanız için çok iyi bir analizci olmanız gerekiyor. Bu yazımızda sizlere ekonomik veriler ışığında uzun dönemde en çok gelir kazandıran yatırım araçlarının neler olduğunu sıra ile paylaşacağız. Sayfamızda bulunan grafik resmini açıklayarak başlayalım. Bu resim son 15 yıllık veriler alınarak oluşturulmuştur. 2002 yılı 2016 yılları arasında ki verilerin ışığında uzun vadede en çok yatırımcısına para kazandıran yatırım aracının hangisinin ne olduğu rahatlıkla görebilirsiniz. Yüksek dalgalanmalar, inişler çıkışlar gibi çok sayıda etken nedeniyle bu piyasalara yatırım yapmak için sabırlı olmak ve dikkatli hareket etmek gerekiyor.

 

  1. Borsa Yatırımı

Grafikte görmüş olduğunuz gibi borsa yatırımı en çok kazandıran yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yıllar içerisinde göstermiş olduğu dalgalandırmalar zarardan hoşnut olmayan insanlar için psikolojik sorunlar oluşturabilir. Uzun vadede borsaya yatırım yapmak için borsada işlem gören hisse senetleri, tahviller, bonolar gibi yatırım araçlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunların arasında hiç riski olmayan yatırım araçları olsa da az da olsa riski olanlar vardır. Ancak sabırlı olursanız borsanın son 15 yıldaki en çok kazandıran piyasa olduğunun etkilerinden faydalanabilirsiniz. Çok sert düşüşler yaşasa da her daim kendi çizgisinin üzerine çıkmayı başarmıştır.

  1. Altın

Yüzyıllar geçse de değişmeyen bir şey varsa o da altının değeridir. Altına yatırım yapan kişilerin bir bildikleri mutlaka vardır. Son 15 yılda Borsa’nın ardından ikinci sırada altın gelmektedir. Özellikle ekonomik piyasalar konusunda bilgisi olmayan ve alternatif yatırım araçları aramayan insanların ilk tercihi her zaman altın yatırımı olmaktadır. Altın grafikte görüldüğü gibi son 5-6 yılda bir düşüş yaşasa da gene de en kazançlı ikinci yatırım aracı olmayı başarmıştır. Sizde bu yatırım aracını tercih ederek birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Ancak bu şekilde paranızın değerlenmesini sağlayabilirsiniz. Atlına yatırım yapabileceğiniz çok sayıda alternatif yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birisini değerlendirebilirsiniz.

  1. Sepet Kur

İstikrar istiyorsanız ve sıfır risk alacak bir yatırım aracı arıyorsanız sepet kurlara yönelmeniz gerekiyor. Sepet kuru oluşturmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. En bilinen sepet kur döviz sepetidir. Dolar ve eurodan oluşturulan sepet sayesinde uzun vadede çok az olsa da düzenli olarak kazanç elde etme şansınız bulunuyor. Bu ülkelerde enflasyon oranları çok düşük olduğu için ülkemize yansımaları farklı olabilir. O nedenle bu konuda yapılan enflasyon oranı ile yapılan analizleri görmenizde fayda var. Ancak ne olursa olsun sepet kur uzun vadeli yatırım araçları arasında yükseliş çizgisini hiçbir zaman bozmayan ve sürekli yükseliş eğiliminde olan bir yatırım aracı olarak listemiz de üçüncü sırası olmaktadır.

  1. Petrol

Uzun yıllar boyunca yatırımcıların ilk tercihi olmayı başaran bir yatırım aracı olsa da son 5 yılın en çok düşüş yaşayan yatırım aracı olması ile dikkat çekiyor. Bunda alternatif enerji kaynaklarına yönelmesi, dünyanın en büyük petrol üreten bölgelerinde bitmek bilmeyen savaşların giderek yayılmasını gösterebiliriz. Gelecek yıllarda kendini toplayacağını tahmin etmiyoruz. Çünkü dünyanın gelişmiş ülkeleri özellikle petrol kullanımı konusunda farklı alternatiflere giderek yönelmeye başladılar. Güneş enerjisi, rüzgar enerjiyi bunlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Kısacası uzun vadeli bir yatırım aracı arayışınızda petrolü bu listeden çıkarmanız mantıklı bir karar olacaktır. Son 15 yıllık performansına bakıldığında yatırımcısına zarardan başka bir şey kazandırmadığını görüyoruz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉