• PAYLAŞ

Linux’ta 32 Bit Desteği Son Buluyor

  • 11/07/2016 - 21:44
  • 0 Yorum
  • 867 görüntüleme

Linux’ta 32 bit desteği son buluyor !  Linux aslında Windows işletim sistemlerine alternatif olarak kullanıma sunulan ve oldukça fazla kullanıcısı bulunan bir işletim sistemi. Linux yetkililerinin yaptığı açıklamada Linux sistemlerinde 32 bit desteğinin tamamen sona ereceği duyuruldu.

Linux Windows işletim sistemlerine alternatif olarak kullanıma sunulan ve ayrı bir kullanıcı kitlesine hitap eden işletim sistemi hali hazırda bulunan kullanıcılarına önceden uyarı yaparak 32 bit desteğinin kaldırılacağını bildirerek ön hazırlıklarını yapmalarını istedi.

Linux işletimlinux-destegi sistemin de 2003  yılında ilk defa kullanıma sunulan 64 bit desteği hali hazırda bulunan pek çok kullanıcı için tercih edilirken Linux aradan geçen yıllardan sonra 32 bit desteğini durdurma kararı aldı. Google bu hamleyi 2015 yılında yapmış, ilk olarak 32 bitlik versiyonlarını Linux için kullanımdan tamamen kaldırmıştı. Ubuntu’ da buna benzer bir hamleyi önümüzdeki günler için de  yapacak.

Ubuntu yetkilileri tarafından yapılan resmi açıklamalarda 64-bit uygulamaların oldukça yaygınlaşması sayesinde kullanıcıların hiçbir şekilde sorun yaşamayacağı ve bu nedenle de 32 bit yazılımların kullanılmasının gereksiz yere zaman kaybı yaşattığı belirtilirken, bundan sonraki zaman dilimlerinde Ubuntu sistemlerinde 32 bit desteğinin kesinlikle olmayacağı ve tüm sistemlerin 64bit üzerinden sorunsuz çalışacağı belirtildi.

2018 Yılı Son Tarih

Ubuntu yetkilileri tarafından yapılan resmi açıklamalarda tarih bilgisine de yer verilirken 2018 Ekim ayı sonun da Ubuntu 32 bit yazılımlara olan desteğini kesinlikle durduracak ve bu tarihten sonra 32 bit yazılımlar hiçbir şekilde Linux işletim sisteminde kullanılmayacak. Firma tarafından verilen tarih kullanıcılarına 2 yıllık bir geçiş süresi tanıyor. Ubuntu yönetimi bu tarihe kadar 32-bit konusundaki çalışmaları aynı şekilde sürdürecek. Fakat bu süre işlerken yavaş yavaş değişiklikler hazırlanarak 2018 sonrası için tüm hazırlıklar yapılmış olacak.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉