• PAYLAŞ

Silinen Dosyaları Nasıl Geri Getiririz ?

  • 11/07/2016 - 21:55
  • 0 Yorum
  • 829 görüntüleme

Windows’ta, iOS veya Android’de yanlışlıkla silinen dosyaları nasıl geri getirebilirsiniz

Kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun, dosyaları bilerek yada yanlışlıkla sildiğinizde onları gerçekten silmiyor. Dosyayı sildiğinizde işletim sisteminiz, dosyanın bulunduğu alanı diğer veriler için yeniden kullanıma açıyor. Yeterince h
ızlı davranırsanız, dosyalarınızı geri getirmeniz mümkün.silinen-dosyalari-geri-al

Windows İşletim Sistemi

Dosyalarınızı yanlışlıkla yada bilerek sildiyseniz, geri getirme işlemi için DMDE – Recuva – PhotoRec  kurtarma programlarına ihtiyacınız var.

Önerdiğimiz programların her biri neredeyse aynı kullanım şekline sahip, örnek olarak Recuva, silinen dosyalarınızı kurtarma işlemini sihirbaz ile gerçekleştirmenize veya daha fazla seçenek sunan gelişmiş kipi kullanmanıza izin veriyor. Program iki türlü kullanımda da sildiğiniz dosyanın türüne göre tarama yaparak geri kurtarmanıza olanak sağlıyor.

Android İşletim Sistemi

Telefonunuz da sildiğiniz dosyalarınız ve verilerini bulmanın iki türlü yolu var bunlardan bir tanesi, telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayarak PC üzerindeki Recuva gibi kurtarma programlarını denemek. Önereceğimiz ikinci yol ise Undelete veya DiskDigger uygulamalarından birini telefonunuza kurarak silinmiş dosyaların izlerini arayabiliyorlar.

İOS İşletim Sistemi

İOS İşletim Sistemi kullanıyorsanız biraz daha şanlısınız dosyalarınızın,  iTunes veya web üzerinde kopyasının bulunması muhtemel. İphone cihazınızı son  zamanlarda iCloud’a veya iTunes yedeklediyseniz, yedeğinizi kolaylıkla geri getirebilirsiniz.

Telefonunuzda sildiğiniz resimler için 40 gün boyunca silinen verilerinizin saklandığı yakında silinenler seçeneğine bakmanız gerekiyor. Silinen dosya türleri için yapabilecekleriniz ise oldukça kısıtlı. Masa üstü uygulaması olan Dr. Fone İphone Data Recovery sizlere önereceğimiz programlar arasında ama İOS işletim sistemi son derece kısıtlı olduğundan dolayı sonuç almanız diğer işletim sistemlerine göre oldukça zor.

İşletim sistemlerinize göre kullanımı ücretsiz olan uygulamalardan önerilerde bulunduk aynı işlemleri yapan ücretli uygulamaları da bulabilirsiniz sonuç olarak hemen hemen hepsinin aynı mantıkta çalıştığını bilmeniz de yarar var.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉