• PAYLAŞ

Lise Nakil İşlemi nasıl yapılır?

  • 12/08/2016 - 23:20
  • 0 Yorum
  • 1036 görüntüleme

Ailelerinin işi gereği birçok öncesi yaz dönemi geldiğinde okuduğu okuldan farklı bir okula gitmek zorunda kalıyor. Bu en çok da orta öğretim düzeyinde okuyanlar için çok zor oluyor. Lisede okuyan çocuklar babalarının ya da annelerini işleri gereği farklı şehirlerde yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu ileri de onlara farklı şekillerde fayda ya da zarar olarak dönüyor ancak bu durum mecburi bir şekilde yaşanıyor.

Peki, lisede nakil yaptırmak gerekirse bu işlem tam olarak nasıl yaptırılmaktadır. Lise nakli nasıl yapılır bu yazımızda sizlere bunu anlatmaya çalışacağız. Bu nakil işlemi sadece ailelerden dolayı yaşanmamaktadır. Milli eğitim müfredatında yapılan düzenlemelerin ardından TEOG sınavının ardından nakil işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılmaya başlandığını söyleyebiliriz. Bu işlemi sınava giren 1 milyondan fazla öğrencinin gerektiği şekilde yapması gerekiyor. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının arından isteyen öğrenci puanı yettiği taktirde istediği başka bir okula naklini yaptırabilecek.

lise nakil işlemi nasıl yapılır 2

Nakil işlemleri yapılırken herkes bu nakillerden isteyebiliriz. İlk tercihlerde 25 adet okul ismi yazılıyor, bu liste ilk tercihlerde kullanılacaktır. Bu tercih döneminde herhangi bir okula yerleştirmeniz yapıldıktan sonra isterseniz ikinci bir sefer tercih yapma şansınız var. Bu konuda insanların aklına ilk yaptığımı tercih ne olacak sorusu gelecektir. İlk tercihiniz de kazandığınız okul hakkınızda bir değişiklik olmuyor. İkinci tercihinizde bir yerleşme şansı yakalayamazsanız ilk okulunuzda eğitime devam edebiliriz.

Tercih yapmak için sadece boş kontenjan okulları mı tercih etmelisiniz. Bu en çok dikkat eden sorulardan bir tanesidir. Boş kontenjan olup olmaması sizin okulu tercih etmenize bir engel değildir. 3 sefer tercih yapmak isteyenler olursa bunu velinin istemesi gerekmektedir. Bu sayede 3 sefer nakil tercih yapılabilecektir. Okula yerleştikten sonra nakil başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için il ve ilçelerde bulunan nakil heyetlerine başvuruda bulunabilirsiniz. İlk yaptığınız tercih de yerleştirilmemiş olsanız dahi nakil başvurunuzda o okula gerekli yönetmeliklere uyduğunuz taktirde nakliniz gerçekleşecektir. Bu tercihleri özel okula kayıt yaptırma seçeneğini işaretleyen öğrencilerde başvurabilir. Bu başvuru için 5-8 eylül tarihleri arasında il ve ilçelere naklinizi yaptırmak için nakil komisyonuna başvuru da bulunabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉