• PAYLAŞ

Mantarlı Olan Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

  • 11/09/2016 - 18:00
  • 0 Yorum
  • 891 görüntüleme

Tırnaklarınızın şeklini ve görüntüsünü bozan, bazı çeşitlerinde ise kokuya neden olan tırnak mantarı, genel olarak deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla meydana gelir. Bulaşma direk yayılım yoluyla olabileceği gibi, mantarlı bölgenin kaşınması nedeni ile el tırnağına, oradan da farklı yerlere bulaşabilir.

Tırnak mantarı genel sağlık problemi olmasının yanın de tırnağın görüntüsünü son derece bozan kozmetik bir sorundur. Tırnağın uçlarının çatlaması ve daha kalınlaşması, bazen durumlarda tırnağın uç kısmından un gibi toz olarak dökülmesi şeklinde semptomlara yol açabilen tırnak mantarı, bunların dışında tırnak üzerinde farklı biçim ve renklerde çizgilenme, farklı renk değişiklikleri ve tabaka olarak kalkmaya sebep olabilir.

Tırnak mantarı ilerleme gösterdikçe tırnak kalınlaşır ve şekli bozukluğu meydana gelir. Bazı türlerinde özellikle de tırnak yatağına yakın bölgelerde hafif ağrı hissedilebilir. Mantar tırnak köklerine doğru ilerleyip daimi hale gelebilir.

Tırnak mantarı tedavisinde genel olarak ayak sağlığı merkezlerinde tırnak üzerindeki oluşan ve kalınlaşan tabaka cihaz yardımıyla temizlenir. Mantarlı olan doku tamamıyla temizlendikten sonra sağlıklı durumdaki tırnak dokusu ortaya çıkar. Hem sağlıklı durumda olan tırnağın korunması ve estetik olarak daha güzel ve sağlıklı bir görüntü sağlanmak için tırnak yüzeyi özel bir jel yardımı ile kaplanır. Mantarlı olan bölgenin düzenli aralıklarla bakımları yapılıp jelin yenilenmesi gerekir. Bu yöntemle tırnak köklerine kadar ilerlemiş mantar, sağlıklı durumdaki tırnağın uzama sürecine orantılı olarak tamamen yok edilebilmesi mümkündür.

mantarli-olan-tirnak-bakimi-nasil-yapilir-1

Tırnak mantarının yada tekrarlamasını önlemek adına bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. – Mantar oluşumuna neden olabilecek sebepler ortadan kaldırılmalı – Hijyene son derece dikkat edilmeli, ayaklar daima temiz ve kuru olmalı; daha önce mantar problemi yaşanmışsa ayaklar mutlaka fön makinesiyle kurutulmalı – Havuz, duş yada sauna gibi ortak kullanım alanları olan yerlerde terlik kullanılmalı – Ayak tırnakları dikkatli ve doğru kesilmeli – Pedikür işlemi yapılıyorsa özel olarak ayak sağlığı bakım merkezlerinde yaptırılmalı – Sivri uçlu, dar olmayan, rahat ayakkabılar tercih edilmeli – Ayaklar çok fazla terliyorsa bu durumu dengelemek için, antifungal ayak kremi, tırnaklar için önleyici cila, pudra kullanılmalı – Çoraplar mutlaka %100 pamuklu ve temiz olmalı, terleme yaşanıyorsa sık değiştirilmeli.

Mantar tedavisi esnasında kullanılan ilaçlar karaciğeri fazlasıyla yorduğu için uzun süreli olarak kullanılmaları mümkün değildir. Bu nedenle tırnak mantarı tedavi ve temizlenme işlemlerinin mutlaka uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi büyük önem taşır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉