• PAYLAŞ

Tarayıcı Üzerinde ve Unutulan Şifreler Nasıl Bulunur?

  • 11/09/2016 - 18:20
  • 0 Yorum
  • 845 görüntüleme

Gün içerisinde onlarca web sitesi ve hesaba giriş yapıp çıkıyoruz. Bu sitelerden bazılarına baktığınız da sizlerin vazgeçemediği platformlar arasında yer alıyor ve daima giriş çıkış yapıyoruz. Hesapları ilk oluştururken yada üye olurken seçtiğimiz parolaları çoğu zaman tarayıcıda üzerinde kaydediliyor diyerek hiçbir şekilde önemsiyorsunuz. Hazıra bu kadar alışınca beklenmedik bir durumla karşılaşıldığında ve bize şifremiz gerektiğinde şifremizi hatırlamakta oldukça zorluk çekiyoruz. Bu yazımızda web üzerinde maskelenmiş olan şifreleri en kolay nasıl buluruz anlatmaya çalışacağız.

Konuya başlamadan önce küçük bir hatırlatma yaparak çok fazla şifre kullanımı yapıyorsanız ki neredeyse artık hepimiz yapıyoruz. Bu konu ile alakalı olan oldukça kullanışlı şifre yönetme programları bulunmaktadır.  Oldukça güvenli olan bu programlar hem işinizi oldukça kolaylaştıracak hem de şifrelerinizin sizin yerinize güvenliğini sağlayacaktır. Kafanızı fazla karıştırmadan asıl konumuza geri dönelim.

Sizlere maskelenmiş olan şifreleri nasıl bulacağınızı resimli anlatım olarak hazırladık. Gerekli olan aşamaları yaptığınızda 10 saniye kadar kısa bir süre içinde şifrenizin ne olduğunu kolayca bulabileceksiniz.

-Google Chrome yada Mozilla Firefox tarayıcılarınıza giriş yaptıktan sonra şifremizi unutmuş olduğunuz siteye giriyoruz. -Burada küçük bir hatırlatma yapalım. Tarayıcınızın bu sitedeki şifrenizi daha önce mutlaka kaydetmiş olması gerekiyor. Bu işlem tamamen Şifrenizi hatırlamadığınız için gerçekleştiriyoruz.- Örnek vermek gerekirse nasilyapilir şifrenizi unuttunuz ve hatırlamıyorsunuz ama daha önce tarayıcınız üzerinden giriş yaptınız ve kaydettiniz. Giriş yapmak istediğiniz sitenin ekranına geldikten sonra yazılı olan şifreyi seçip üzerine sağ tıklıyoruz ve Öğeyi İncele seçeneğine tıklıyoruz. Chrome tarayıcısında bu sekme Öğeyi Denetle olarak çıkıyor.

tarayici-uzerinde-unutulan-sifreler-nasil-bulunur-1

Bu aşamadan karşımıza sayfanın bütün kaynağı çıkacak. Bu bölümde aşağıda tarif ettiğimiz işlemi yapıyoruz. type= ‘password kısmında bulunan password kelimesini tamamen silerek bunun yerine text yazıyoruz.

tarayici-uzerinde-unutulan-sifreler-nasil-bulunur-2

Bu işlemi tamamladıktan sonra çıkış yapıyoruz ve tekrardan giriş yapmak istediğimiz sitenin şifre kısmına bakıyoruz.

tarayici-uzerinde-unutulan-sifreler-nasil-bulunur-3

Gördüğünüz gibi şifre kısmında artık yıldızlar yada noktalar yerine tam olarak şifrenizi görüyor olacaksınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉