• PAYLAŞ

Moldova Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 10/09/2016 - 19:20
  • 0 Yorum
  • 4594 görüntüleme

Moldova küçük bir ülke olmasına rağmen dışarda oldukça fazla göç alır. Romanya’ nın Avrupa birliğine girmesinden sonra Moldova ülkesinin EU ülkesi olmak için adımlar atmış ve gelişmeler son derece olumlu geçmiştir. Bir 2015 yılının son aylarında EU ülkelerine vize serbestîsi anlaşmasına imza atarak önemli bir yol kat ettiğini söyleyebiliriz. Moldova topraklarında vatandaşlık başvurusu yapmak çok kolay diyemeyiz ama bir çok zor olmadığının da altını çizelim.

Moldova’ da vatandaşlık alabilmek için bir kaç farklı yöntem bulunmakta bunlarda bir tanesi evlilik yolu ile vatandaşlık başvurusu. Bu yolla başvuru yapabilmeniz için ilk olarak Moldova topraklarına giriş yaparken D tipi vize şile giriş yapmanız gerekmektedir. Evlilik için gerekli olan bütün evrakların Türkiye resmi makamlarından alındıktan sonra tercümeleri yapılıp ardından noter tasdiklemesi ve en son olarak da apostil yapılmış olması gereklidir.

Hazırlana evraklar Moldova Yabancılar Şubesine teslim edilir, evraklar teslim edildikten sonra bir ay sonuç alınması sürecektir. 1 ayın sonun da evraklarınız kabul görürse Moldova topraklarında 1 yıllık geçici oturum iznini alacaksınız. Moldova her yılın sonun da oturumunuz bittiğinde bir yıl artırım yaparak oturum verir. Bu konuya örnek vermek gerekirse ilk başvura 1 yıl aldığınız oturumu 2. başvurunuz da 2 yıl olarak alacaksınız ve 5 yıla kadar bu şekilde devam edecektir. Moldova topraklarında eşinizle kesintisiz olarak 3 yıl sorunsuz olarak aynı zaman da evliliğinizi gerçek olduğunu ispatladıktan sonra vatandaşlık alma hakkı kazanıyorsunuz. Moldova 2015 yılında çıkan yasa ile beraber çifte vatandaş olmanıza olanak sağlıyor.

moldova-vatandasligi-nasil-yapilir-1

Vatandaşlık başvurusu oldukça çetrefilli bir süreç ilk olarak dil sertifikası almanız gerekiyor ve o kadar da kolay olmadığının altını çizelim. Dil sınavından sonra tarih sınavına tabi tutuluyorsunuz buda Moldova ‘nın kanunları, yakın ve uzak tarihi gibi sorular içeren bir sınavdır. Bu sınavları da başarı ile geçerseniz 6 ay içerisinde ciddi bir heyet tarafından mülakata çağrılacaksınız bu sizin tam olarak tanıma amaçlı ve gerçekten vatandaşlık almanıza karar verecek bir heyettir. Size Moldova ‘dan neden vatandaşlık istediğinizden başlayarak oldukça önemli sorular soracaklardır, dil bilmenizin de önemi burada başlıyor diyebiliriz.

Son olarak bu heyeti geçmeyi başarırsanız dosyanız cumhurbaşkanlığına gidiyor ve son onay buradan çıkıyor. Dosyanıza cumhurbaşkanı onay verir ise bu işlem 1 sene sürüyor vatandaşlık onayı ile beraber eşinizle yaşadığınız şehrin belediye başkanına resmi olarak yemin töreni yapılmasının ardından Moldova vatandaşı oluyorsunuz.

Moldova topraklarında vatandaşlık almanın bir diğer yolu ise iş yeri kurmak ve işletmektir yukarıda belirttiğimiz kanunlar aynen geçerlidir. 3 sene boyunca Moldova topraklarında iş yeri sahibi olacaksınız kesinlikle kanunlara uyacaksınız ve 3 sene sonunda başvuru yapmak hakkına sahip olacaksınız. Bilmeniz gereken iş yerinden dolayı vatandaşlık başvuruları evlilik kadar etkili olmadığı. Sabıkanızın olmaması gerektiği ve Moldova topraklarında hiç bir polis vakasına karışmamış olmanız da bu önemli detaylar arasında.

[Toplam:71    Ortalama:2.5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉