• PAYLAŞ

Monitörünüzden Daha Yüksek Çözünürlüklü Oyunları Nasıl Çalıştırırsınız?

  • 16/07/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 618 görüntüleme

Gün geçtikçe ve teknoloji geliştikçe oyun sektörü de bundan nasibini alıyor. Artık gerçek hayata daha yakın oyunlar yapılıyor ve çözünürlük bakımından oldukça yüksek oluyorlar. Ancak bazı bilgisayarlar yeni çıkan oyunları kaldırsalar bile, monitörlerinin çözünürlükleri nedeniyle oyundan zevk vermiyorlar. Ya oyunun çözünürlüğünün daha fazla olması nedeniyle oyun hataları alınabiliyor. Bu yazımızda monitörünüzden daha yüksek çözünürlüklü oyunları nasıl çalıştırırsınız sorusunun cevabını vereceğiz.

Supersampling Nedir?

Yaşadığımız devir artık bilgisayar parçalarının bile oldukça ucuza sağlanabildiği bir devir. 600-700 gibi bir miktara performanslı ekran kartları alınabiliyor. Durum böyle olunca herkes kartının performansından sonuna kadar yararlanmak istiyor. Ancak burada devreye başka bir etken giriyor ve oyuncuların oynadıkları oyundan zevk alamamalarına neden oluyor. Oyun çözünürlüğü oyuncunun ekranından daha fazla olabiliyor ve bu durumda istenilmeyen durumlar ortaya çıkıyor. Ama bu durumun da bir çaresi var elbette. Supersampling isimli yöntem sayesinde biraz daha fazla güç harcayarak bilgisayarınızda daha yüksek çözünürlüklü oyunları oynayabilirsiniz. Bazı programlar yardımı ile bilgisayarın çözünürlüğünü ve oyunun çözünürlüğünü aynı tutmaya çalışma işlemi supersampling işlemi olarak geçmektedir. Ancak yeni ekran kartlarındaki bazı ayarlar da bu işlemi gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Burada belirtilmesi gereken bir konu mevcut. Eğer bu işlemi yapacaksanız gerçekten de sağlam bir sisteme ihtiyacınız var. Çünkü bilgisayar çözünürlüğü arttırabilmek için işlemci ve RAM’i oldukça zorlayacak. Yeterli bir sisteme sahip değilseniz, bu işlemi yapmanız size herhangi bir şey kazandırmayacak. Çünkü çözünürlüğün artmasını isterken, oyun performansından ödün vermiş olacaksınız.

NVDİA Ekran Kartlarında Supersampling Yapımı

Dünya üzerindeki birçok bilgisayarın ekran kartı NVDİA. O yüzden ilk olarak NVDİA anlatımıyla başlamak istedik. NVDİA kontrol panelini açın ve ayarlanmış ölçekleme modunu geçersiz kıl butonuna tıklayın. Sonrasında sol kısımda bulunan görüntüle sekmesine tıklayarak çözünürlüğü değiştir butonuna tıklayın. Burada özelleştir sekmesi içerisindeki, özel çözünürlük oluştur kısmına gelin. Burada seçeceğiniz ekran çözünürlüğünü belirleyin ve bilgisayarınızın en iyi performansı vereceği aralığı iyi düşünün. Seçtikten sonra bir test yapmanız gerekecek. Çünkü her çözünürlüğü sisteminiz kabul etmeyecektir. Seçtiğiniz çözünürlük ile test yaptıktan sonra, eğer bir sorun çıkmadıysa devam edebilirsiniz.

AMD Ekran Kartlarında Supersampling Yapımı

AMD için bu tekniğe “Sanal Süper Çözünürlük” ismi verilmektedir ve bu yöntem Radeon HD 7790 ekran kartları ve üzerinde desteklenmektedir. AMD ekran kartlarında bu işlemi yapmak, NVDİA ekran kartlarına göre biraz daha basit. Çünkü kullanılacak olan program daha fazla kullanıcı dostu. Yapmanız gereken Radeon ayarları isimli programı açmak ve ekranı tıklamak. Buradaki kısımda “Sanal Süper Çözünürlük” adı verilen kısma tıklayın ve durumunu Açık olarak değiştirin. Ancak AMD ekran kartları bu seçenek dışında çözünürlüğünü değiştirmek için izin vermemektedir. Değiştirilemez mi? Elbette değiştirilebilir ancak bu raddede olayın için Windows Kayıt Defteri düzenlemeleri girdiği için olaylar biraz karışacaktır.

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉